1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 160-ÇİNDE BİR OSMANLI ÜNÜVERSİTESİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

160-ÇİNDE BİR OSMANLI ÜNÜVERSİTESİ

A+A-

Dünya milletleri için de yayıldığı coğrafya, münasebet kurduğu devletler esasına göre baktığımız zaman çok köklü ve zengin bir tarihe sahip olduğumuzu görürüz. Ne yazıkki bu zenginliklerimizi okumaktan bihayli uzağız. Lakin biz yinede sizleri bilgilendirmeyi vazife bilerek yazmaya devam edeceğiz.

İttihadi İslam Siyaseti çerçevesinde Sultan II. Abdulhamid Han 19. Yüzyılın imkanlarıyla, herkesin ona düşman olduğu bir devirde dünyanın öbür ucu olan Çin’in başşehri Pekin de kapısında Osmanlı bayrağı dalgalanan “Pekin Hamidiye Ünüversitesi”ni açmıştır.

II. AbdulhamidHanİttihad-ı İslam Siyaseti çerçevesinde Çine, 1902 yılında Muhammed Ali isminde bir adamını gayri resmi olarak göndermiştir. Muhammed Ali Efendi İstanbuldan yola çıkarak Bombay, Singapur, Batavya, Bankok, Saygon ve Şangay’a uğradıktan sonra gittiği japonya’dan 1902 senesi Mayıs ayını ilk günlerinde Pekin’e varmıştır. Orada Pekin’in müslüman bölgesinin dini lideri İmam Wang’ın evine misafir olmuştur. Fransız arşivinde bundan başka bu zatın oralarda faaliyet gösterdiğine dair belge mevcuttur(Ç.yayınlarısa.arası s.28).

    Gecesini gündüzüne katarak, hizmet denince rahatlarını bir tarafa bırakıp insanlığın hususiylede Müslümanların, dünyanın neresinde olursa olsun hizmetlerine koşarlardı. Onların, sevinçlerine ortak ve dertlerine derman olan büyüklerimiz, Çinde bile olsa din kardeşlerine faydalı olabilir ve yaralarına merhem olabilirlerse rahat uyurlar, merhem olamazlarsa uykuları kaçardı. Onlar hakikaten tarihi şahsiyetler unvanına kervanına böyle katıldıdılar.(Tarihin satır aralıklarından Çamlıca yayınları)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.