1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 160-ÇİNDE BİR OSMANLI ÜNÜVERSİTESİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

160-ÇİNDE BİR OSMANLI ÜNÜVERSİTESİ

A+A-

MERHAMETİN BÖYLESİ

   Bunu duydunuzmu?

      Evcil hayvanları insanlara nekadar yakın ve sevimli oldukları malumdur. İnsanlara en yakın hayvanlardan biri de attır. Eski devirlerden beri atın insanlar nezdinde kazanmış olduğu kıymet, izah edilmeyecek kadar malumdur. At, kedi, kuş vs. hayvanlardan besleyenlerden acaba hangi insan onun ölüsünü sokağa veya süprüntüye atar. Umumiyetle bunlar kırlarda veya bahçelerde bir tarafa gömülür.

     Uçmaya gücü yetmeyen hasta leyleklere bakılmak üzere atalarımızdan vakıflar yapılmış, hatta kimsenin hoşlanmadığı fareleri bile koruyanlar olmuştur. Şeyh Merkez Muslihıttin Efendi’nin “ Komşumuz olan fareler bizden incinir diye evinded kedi beslemez idi.” Dediği Şekaiku’n-Numaniye’de yazmaktadır.

      BUNU BİLİYORMUYDUNUZ

    1205 de Büyük İslam kumandanı ve devlet adamı SalahaddiniEyyübir.a., Hazreti Osmani zinnureynin kabrinin üzerine hürmeten bir türbe yaptırmıştır. II. Selim Hanımız da, tenha kalmaması ve ziyaretçilerin Kuranı kerim okuyabilmeleri için türbenin etrafına birkaç oda yapılması istenmiştir.

     Medine-I Münevvere müdafi-i fahreddin Paşa askeri şahsiyeti yanında fotoğrafa meraklı olduğundan hz. Osman r.a. efendimizin türbenin fotoğrafınıda çekmiştir(T.ş.c.I.s.28 Çamlıca y.) Yani mübarek beldelerde ki hatıraların yaşandığı mekanları sonuna kadar yaşatmak için böyle eserler bırakmışlardır  kaybolup gitmemeleri için… Ruhları şadolsun. (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.