1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 161-OSMANLI PADİŞAHLARI
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

161-OSMANLI PADİŞAHLARI

A+A-

Tarih, bir milletin ihyası olduğu gibi imhası da olabilir. Şu bir hakikattir ki, bu gün yaşanan meselelerin merkezi de yatan, tarih bilmezliktir. Sözün özü, tarih okurken ve seçerken ‘doğru bilgi’ almak yetmiyor,’doğr bilgiyi doğru kaynaktan almak ‘ gerekiyor.

     Sultan II. Abdülhamid Han zamanında yaşamış olan Ahmet İzzePaşa, Osmanlı padişahlarının tümünü bir şiirde şu şekilde anar:

Mehmed, Mustafa dörder Murad adında beş sultan

     Üçer hükmetti bu mülke Selim ü Ahmed ü Osman

     Süleyman, Bayezid, Abdulhamid, Mahmud ikişerdir

     Birer Abdülmecid, Abdülaziz, İbrahim ü Orhan

     Muhterem okuyucu kardeşim! Bunların her bireri tarih yazdırdılar dünya’ya. Tarihi bir adede münhasır düşünmeyelim. Bakınız! bincildden fazla tarih kitabı bulunan tarihi şahsiyetlerimizden birine, bize numune olsun diye:

Katip Çelebi, seferlerde bulunduğu esnada, sahafları ziyaret ederek birçok kitap topladığı gibi kendisine akrabalarından kalan mirasın önemli bir kısmınıda kitaba vermiştir. Bazı kaybolmuş sanılan kitaplara sahip olduğundan iftiharla bahsetmektedir. Bir gün, Şeyhulislam Yahya Efendi sohbet esnasında Katip Çelebi’ye, kendisinde bin ciltten fazla kitap bulunduğunun doğru olup olmadığını sorar.

Katip Çelebi, doğru olmak gerektir diye cevap verir. Fakat Şeyhulislamın inanmadığını sezince, ertesi gün on katıra birbirinden ayrı bin üçyüz cilt tarih kitabı yükselterek getirir ve evdeki cildsiz kitaplar, bundanda fazladır der”der. Acaba bizlerin kütüphanelerinde kaç cild kitap var ve nekadar okumaya hevesimiz var?

     Gençliğimizi, asrın hastalığı olan ceptelefonu…hastalığından kurtarmak için lütfen seferber olalım okumaya ve okutmaya…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.