1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 161- OSMANLI PADİŞAHLARI
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

161- OSMANLI PADİŞAHLARI

A+A-

SAKAL TRAŞ EDİLİNCE GÜR ÇIKAR

Kıprıs’ın fethi esnasında Venedik elçisi Barbaro memleketten çıkarılmayarak İstanbulda bırakılmıştı.  Venedik elçisi, Türk donanmasının 1571 senesinde İnebahtı’da yenilmesinden sonra Osmanlı devletinin sulha taraftarlığını ve taviz verip vermeyeceğini anlamak istiyordu. Bir mülakat esnasında veziriazam Sokullu mehmed Paşa’ya bu yenilgiyi alaylı bir şekilde hatırlatmaya kalkışmıştı.

    Sokullu Mehmed Paşa ona:

    “İnebahtı muharebesinden sonra cesaretimizin kırılmadığını görüyorsunuz. Sizin zayiatınızla bizimki arasında fark vardır. Biz sizden bir krallık yer (Yani Kıbrs’ı) alarak kolunuzu kestik siz ise, donanmamızı yok etmekle sakalımızı traş etmiş oldunuz. Kesilmiş kol yerine gelmez. Ama traş edilen sakal daha gür çıkar.”cevabını vermiş, Venedik elçisinin alayını ağzında bırakmıştı.

    Dosta düşmana ne söyleyeceğini çokiyi bilen kahraman ecdadımızı daima rahmetle analım…..

    ELMASLI MİNARE

 Süleymaniye Camii’nin bir minaresi elmaslı minaredir.bu muazzam cami yapılırken İran Şahı, Kanuni Sultan Süleyman’a bir çekmece dolusu Elmas gönderdi. Parası biterse caii tamamlasın diye. Koca Sultan Süleyman, İran elçisinin gözünün önünde elmasları bu minarenin yapı taşları arasına harcın koydurttu. Bir rivayete göredeayak yolu üzerindeki harcın içine kattırdı.

     İslam Tarihi, Selçuklular ve Osmanlılar’dan birbirinden dikkatişayan bilgiler sizler için bu mütevazi çalışmaları yapmaktayız. Vakar sahibi ecdadımızı, dosta gayet mütevazi ve fakat düşmana karşı dimdik duran, kendilerinde üsve-i hasene buluna büyüklerimiz olarak telakkı etmeliyiz vesselam. (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.