1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 162-ZİYARET ADABINA RİAYET
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

162-ZİYARET ADABINA RİAYET

A+A-

       Bu mübarek beldeler ve buralara benzer her ziyaret yerinin adaplarına riayet etmeli. Çünkü bunda manevi kazanç çok büyüktür. Şair Nabi’nin Medine-i Münevvere’ye yaklaşırken irticalen söylediği şu beytler de olduğu gibi:

EDEB VE ŞAİR NABİ

        Sakın terki edebtenkuy-i mahbubu Hudadır bu.   

Nazargahı ilahidir, makamı Mustafadır bu

        Habibi kibriyanınhub-gahıdırkakikatte.              

Teveffuk-kerde-i arş-ı cenabı kibriyadır bu

        Bu hakin pertevinden oldu deycar-ı Âdem zail. 

        Âmâdan açdı mevcudat düçeşmintutiyadır bu

        Felek de mah-ı nevbab-üş selamın sine çakidir.

        Anın kandilidir cevzamatlaı nur-i zıyadır bu

Muraat-ı edebşartıyle gir “Nabi” bu dergâha. 

Mataf-ı kudsiyandırbusegah-ı enbiyadır bu

       Edebi terk etmekten sakın (peygamberin beldesine girerken edepsizlikten sakın) zira burası Allahın sevgilisinin bulunduğu yerdir. Bu yer Cenabı hakkın nazargahı Muhammed Mustafa’nın s.a.v.makamıdır. Bu makam Habib-i Kibriyanın istirahat ettiğ yerdir. Fazilet bakımından Arş-ı Alanın dahi üstündedir( Allah Teâlâ’ya yakınlık bakımından meleklerin önündedir). Bu mübarek yerin toprağının parlaklığından, yokluk karanlıkları zail oldu(varlık âlemi onun yüzü suyu hürmetine vücut buldu). Mevcüdat iki gözünü körlükten açtı. Zira O, kör gözlere şifa veren sürmedir. (BU mısrada iki mana gizlidir. Birincisi, âlem karanlıklardan Peygamber Efendimiz s.a.v. vasıtasiyle gözünü açıp Hak ve Hakikatı görmeye başladı. İkincisi, körlük âlemi yani yokluk âlemi, O’nun yüzünden varlık sahasına çıktı).

Gökteki yeni Ay(Güneşin, mayıs ayında girdiği Burç ki; gökyüzünün kuzey yarım küresinde yer alan iki tane parlak bir burçtur), O’nun kapısının çılgın aşığıdır. Gökyüzündeki Cevze yıldızı dahi, rasulüllahıns.a.v. nurundan doğmaktadır.  Ey Nabi! Bu dergâha edebe riayetle gir. Çünkü burası Enbiyanın, yüz sürdüğü, ruhaniyetin tavaf ettiği yerdir.( Büyük meleklerin etrafında pervane olduğu ve peygamberlerin hürmetle eğildiği bir yerdir. Merhum Dr. Selçuk Eraaydın( nesil dergisi Ekim 1978, İstanbul)Bir kısmını manası ise fazilet yayını Hac rehberinden alınmıştır.(devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.