Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

17

A+A-

Kısa bir araştırmadan sonra Üsküdar’da kuzey-güney rüzgârlarının kesiştiği bir nokta bulur. Dalgaların kıyıya çarpmasıyla meydana gelen titreşimleri inceler, kuzey ve güneyden rüzgârların kesiştiği, dalgaların kıyıyı dövdüğü bir noktada çıkan titreşim seslerinden kuşların rahatsız olacağı bir köşe vardır. “İşte buraya caminizi inşa edebiliriz” der ve camiyi o noktaya yapmaya karar verir. Ama denize doğru kayma riskinden dolayı bir mekân inşa etmenin zor olduğunu söylemiş.

          Ama paşanın ısrarını kıramamış ve Kuşkonmaz Camii’ni Mimar Sinan,  bütün camilerinde yaptığı gibi iyi incelemeden sonra burada yapmaya karar verir. İşte Cami'nin Kuşkonmaz adı da buradan gelmektedir.

     Bu ulu mimarın eserleri sadece şehir içinde değil. Köprüleri ve suyollarını, kemerlerini görmek için şehir dışına çıkmanız gerekiyor.

      Boğaz’ın kenarında kimi zaman serin, kimi zaman ılık ama hep rüzgâr alan, kimi zaman kızgın dalgaların duvarlarını dövdüğü “Şemsi Paşa Camii” işte böyle ortaya çıkar. Üsküdar’ın simgelerinden biri olan “Kuşkonmaz Camii” hâlâ ayakta ve bir vakit namazında ziyaretinizi bekliyor…

           Bugün hâlâ Üsküdar'ın simgelerinden biri olan bu cami gerçekten görülmeye değer. Boğazın amansız iklimine asırlardır meydan okuyan kimi zaman serin, kimi, zaman ılık, kimi zaman kızgın dalgaların duvarlarını dövdüğü Tarihin en güzel şahidi Boğazın incisi   

            Mimar Sinan, mimari ustalığı ile değil bugünün matematik dehalarını bile hayretlere düşüren çağ ötesi matematik hesaplamasıyla mimari eserlerini günümüze kadar bizlere sunar Koca Mimar Sinan. Turgut Amcamızın kendi dili ile anlattığı bu küçük ama güzelliği ile dillere destan olan Şemsi Paşa Cami'nin hikâyesi ziyaretimize başka bir renk katar.

      Şemsi Paşa, Sultan II. Selim ve Sultan III. Murat’ın büyük vezirlerindendir.

          Mimar Sinan'ın inşa ettiği külliyeler içinde en küçüğü olan, onun duygusal yönünü çok iyi yansıtan ve Osmanlı klasik mimarisinin derli toplu örneğini sergilerken diğer yandan da ortaya koyduğu Osmanlı klasik mimarisinin ötesindeki yerleşme düzeni ile zamanını aşan bir mekân kavramı ortaya koymuştur bu eseriyle Usta Sinan. Bu nasıl bir hesaplama Ya Rabbi, bu nasıl bir ustalık. Allah, bu millete nice Sinanlar yetiştirmeyi nasip ve muzaffer eyler İnşallah... Vesselam!(Camiyi yaptıran Şemsi Ahmet Paşa, Enderun`da yetişmiş, Avcı Başılık, Kanuni Sultan Süleyman`ın ve II. Selim`in musahipliğini yapmıştır.      

          AKIL: Adam akıl pazarına gitmiş akıl alacak. En güzel akıl kendini bulmuş ve onu almış. Herkes aklını iyi kullanmalı.

    İsfendiyaryoğulları ailesinden Kızıl Ahmet Bey`in oğludur.  Kendi Tezkeresinde soyunun Halit bin Velid`e (r.a.) dayandığını yazmaktadır. (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.