1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 17 Aralık Operasyonu
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

17 Aralık Operasyonu

A+A-

Türkiye her alanda yaklaşık tam 3 aydır bunu konu konuşuluyor.
Türkiye’de neler oluyor?
Cemaat,
Paralel yapı,
Yolsuzluk…
İnan ben bunları dinleyip, yazmaktan usandım. Bilmem siz okuyucularımı nasıl değerlendiriyorsunuz.
Türkiye’nin bunlardan başka sorunu yok mu?
Konya’mızın sorunu yok mu ?
Millet ucuz kahraman yaratmaya çalışıyor. Her iki tarafta bunun kavgasında. Sanki birçok şey ilk defa yapıldı. Sanki ilk defa 17 Aralık’ta bunlar ortaya çıktı. Sanki ilk defa operasyon yapıldı.
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nu takip ederim. Zaman zaman haklı ve ciddi çıkışları var. Babası Turan Feyzioğlu’dan daha atak ve daha cesaretli ve akılcı bir tutumu var. Çoğu zaman hükümeti ve hukuk sistemimizi eleştiren birisi. Bakın bu 17 Aralık operasyonu ile ilgili neler söylüyor ?
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, 17 Aralık operasyonunun asıl amacının yolsuzlukla mücadele olmadığını söyledi ve ekledi: Operasyonu yapanları kahraman gibi göstermeye kalkmayın!
Almanya'nın Köln kentinde, Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği toplantıda konuşan Feyzioğlu, AK Parti-cemaat koalisyonunun, Türkiye'yi 12 yıl yönettiğini söyledi.
Hükümet ile cemaat ilişkisinin kırılma noktalarını, 'İlker Başbuğ'un tutuklanması, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın sorguya çağrılması, Başbakan'ın Ortadoğu'da mezhepçi bir politika izlemesi, dershanelerin kapatılması kararı ve 17 Aralık operasyonu' olarak tanımlayan Feyzioğlu, "17 Aralık'ta düğmeye basılmasının nedeni yolsuzlukla mücadele değildir. Düğmeye basılmasının sebebi iktidarın AKP kanadını silkelemektir. Dolayısıyla amacı yolsuzlukla mücadele olmayan bir soruşturmanın, Türkiye'deki bütün yolsuzlukların üzerine samimiyetle gittiğini kabul etmiyorum. Seçtiği yolsuzlukların üzerine gidiyor. Yolsuzlukla mücadele için bağımsız yargı gerekli. O düğmeye samimiyetle basılmasını ve sonucunun samimiyetle getirilmesini talep ediyorsak tarafsız, bağımsız, adil, etkin yargıya ihtiyacımız var. Bana yolsuzluk soruşturmasını yürütenleri kahraman gibi göstermeye kalkmayın, açıklamasıyla gündeme damgasını vurdu.
Bilmem Prof. Dr. Metin Fevzioğlu’nun bu görüşüne katılır mısınız? Ben şahsen Fevzioğlu’nun görüşüne biraz katılıyorum. Çünkü söylediklerinde gerçek payı çok yüksek. İnsanların bunu görmesini ve herkese dersini sandıkta vermesi gerektiğini düşünmekteyim.
Eğer yolsuzlukla, hırsızlıkla, yoklukla ve Türkiye’nin kalkınması, Türk düşmanlarının yok edilmesi gerekiyorsa, bir alanda değil, top yekun mücadele etmeli, buna herkes omuz vermeli, sokak kavgalarını, mahalle kavgalarını, kayıkçı kavgasını bitirmeliyiz ve bu mücadelede samimi olmalıyız. Yanlış yapan kim olursa olsun, cezasını çekmeli. O benim adamım, bu benim yandaşım, bu benim yakınım olmamalıdır.
Peki, bugün bu yapılabiliyor mu?
Bunun değerlendirmesini de siz yapın.
Hani Ulu Önder Atatürk’ün Sakarya meydan savaşında söylediği gibi :
Hattı müdafaa değil, sathı müdafaa ve mücadele etmemiz gerekir. Bu satıh, Türkiye ve bu satıh Türkiye’de olan her yanlışla hukuk içinde mücadeledir. Ancak hukukta tarafsız, adil, baskı altında bırakılmamalıdır.
Bakınız yine Ergenekon davası sonrasında yapılan tahliyeler için, her kafadan bir ses çıkıyor. Yok mu bunun orta noktası?
Kim haklı?
Kim yanlış?
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.