1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 176- MEDİNE-İ MÜNEVVERRE
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

176- MEDİNE-İ MÜNEVVERRE

A+A-

       Mekke-i Mükerremeye 418 km. deniz seviyesinden yüksekliği 619 m. 2004 nufus sayımı 868 bindir. Hicretten sonra Fahri Kâinatımız, Yesrib olan ismini menfi manalara geldiği için Tabe olarak değiştirmiştir. Hz. Peygamberimiz “ Hz. İbrahim, Mekke’yi harem kıldığı gibi bende Medineyi harem kıldım” sözleriyle şehri harem ilan etmiştir. Burada Mekke-i Mükerreme haremi gibi özel hükümler yoktur. 13 Eylül 622 de Mekke-i m.den hicret etmiştir. Efendimizin buraya teşrifinde Medinelilerin coşkusunu Enes b. Malik “RasülüEkreminMedineyi teşrif ettiği günden daha güzel ve parlak gün görmedim”, Bera b. Azib ise “ Medinelilerin Rasülüllaha sevindikleri kadar hiçbir şeye sevindiklerini görmedim” diyerek tasvir etmiştir.

MESCİD-İ NEBEVİ

       Akabe de Hz. Peygamberimize ilk biat eden ve Medine de İslamiyetin yayılmasında önemli katkıları olan Es’ad b. Zürare (r.a.), hicretten önce bir hurma kurutma yerinin etrafını duvarla çevirerek Mescid haline getirmiş, burada Mus’ab b. Umeyr ile birlikte beş vakit namazı ve Cuma namazını kıldırmaya başlamıştır. 12 Rabiul-evvel (24 Eylül 622) Cum’a günü Medineye girdi. Ve “ Rabbim beni mübarek bir menzile kondur. Şüphesiz mesken edindirenlerin yerlerin en hayırlısı sensin” duasını tekrarlıyordu. 

      Devesi Kusvanın çöktüğü yere en yakın olan Eyyubel-Ensari( r.a.)ın evine misafir oldu. Efendimizin başlattığı Mescid 60x70 arşınlık bir alan idi. 623 yılı Nisan ayında tamamlandı (1022 m’). Mescid-i Nebevinin batı tarafına Baburrahme ( Babuatike), doğu tarafına Bab-ı Cibril (Bab-ı Osman ve güney tarafına Babilcenubi adlarıyla üç kapısı vardı.  Doğu duvarının güney kısmına, Hz. Aişe ve Hz. Sevdi annelerimiz için iki oda yapıldı. Daha sonra bu odalar 9,a çıktı. Toplam alanı 165.000 m’, Mescid-i kuşatan mermer döşeli avlusu 235,000 m’ olan Mescid-i Nebevi de aynı anda 650,000 kişinin ibadet edebileceği 400,000 m’lik bir alana ulaşıldı. Minarelerinin sayısı 10 dur.

     Vahyin en çok indiği mekânlardan biri olan Mescid-i Nebevi, yeryüzünde ziyaret edilmeye değer üç mescidden (Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa) biridir. Bundan dolayı burada yapılan ibadet diğer mescidlerden daha üstündür. Efendimiz s.a.v. burada kılınan namazın diğer mescidler de kılınan namazdan 1000 kat daha faziletli olduğunu haber vermiştir ( Mescid-i Haram haric).

Resulullah (s.a.s)'ın Medine'ye hicretinden hemen sonra ashabıyla birlikte bina ettiği mescit. Bu mescit, Mescid-i Resul, Mescid-i Şerîf, Mescid-i Saadet ve Mescid-i Nebevî adlarıyla da anılmaktadır. Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa'dan sonra yeryüzündeki mescitlerin en faziletlisidir.

Resulullah (s.a.s), Hicret yolculuğunda kısa bir müddet Medine'nin dışında bulunan Kuba köyünde kalmıştı. Bu esnada Kuba mescidi adıyla bilenen mescidi inşa ettirmişti. Buradan yola çıkıp, Medine'ye girdiği zaman, Resulullah (s.a.s), misafir edip ağırlama şerefine nail olabilmek için herkes birbiriyle yarışa girmişti. Kendisini davet edenlere Resulullah (s.a.s); "Bırakın deve serbestçe yürüsün. O bizi Allahın razı olacağı bir yere kadar götürecektir" diyordu. Deve bir süre yürüdükten sonra, iki yetim kardeşe ait boş bir arsaya çöktü. Buraya evi en yakın olan Ebu Eyyub el-Ensarî, Resulullah (s.a.s)'ın eşyalarını alıp sevinçli bir halde evine taşıdı (bk. Hicret mad.).

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.