1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 180- HÜCRE-İ SAADET
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

180- HÜCRE-İ SAADET

A+A-

Rasülüllah Efendimizin minberi, ahirette Havz-ul Kevser’in yanında bulunacak ve Onu herkes görecektir. Minberin yanında işlenecek güzel ameller, Havz-ul Kevser’den içmeyi vâcip kılar. 
إنَّ مِنْبَرِي عَلَى تَرَعَةٍ مِنْ تَرَعِ الْجَنَّةِ . Manası: Benim minberim cennet kapılarından bir kapı üzerindedir. (Müsned-i Ahmed c.5,s.339) 
        Hicri 997 tarihinde Sultan Murat Han tarafından çok güzel bir minber gönderilmiştir. Bu minber bu gün hâlâ mevcut olup, yeni yapılmış gibidir. 
       Hannâne Direği-Ağlayan Hurma Kütüğü: Peygamberefendimizin üzerine dayanarak hutbe okudukları hurma kütüğüdür. Müslümanlar çoğalınca Rasülullah efendimiz yeni minbere çıktıtılar. 
       Daha önce Rasülullah efendimizin dayandığı hurma kütüğü yavrusunu yitirmişdeve gibi feryat edip inlemeye başladı. Peygamber efendimiz elini üzerine koyunca sükûn buldu. 
        Peygamberimiz (s.a.v) efendimiz,“Ey hurma ağacı! Kesildiğin bahçeye mi, yoksa Firdevs bahçesine mi girmek istersin? Seni bu iki emirden birini seçmekte muhayyer kıldım. Eğer eski yerini istersen oraya döndüreyim, eskiden olduğu gibi neşvünemâ bulup meyve verirsin. Şâyet cennet bahçesini istersen Firdevs-iÂlâya dikeyim tâ ki, cennet ırmaklarının tesiriyle her an tâze meyveverip Allah dostlarını nimetlendiresin” buyurdular ve gülerek, “evet isterim” dedikten sonra yeni minberin altına bir görüş üzerine soltarafında bir yere gömdüler. 
       Ashab-ı Kiram “evet isterim”buyurmalarının sebebini sual ettiklerinde, “O ağaç cenneti istediler. Ben de onun isteğini vadettim” cevabını aldılar. (Mir’âtü-l Haremeync.2,s.407) 
       Hazreti Âişe – Hâcet Direği: Hazreti Âişe Vâlidemizinduâsının kabul olunduğu mahaldir. Hz.Aişe “insanlar orada namazkılmanın faziletini bilselerdi yarışırlardı.” buyurmuştur. (Ahbâr-ıMedine-i Rasül s.91) 
       Peygamber efendimiz: “Mescidimde bir yervardır. İnsanlar bilseler ancak kur’a atarak orada namaz kılarlar.”Buyurmuştur. Hazreti Âişe vâlidemiz bunun bu direk olduğuna işâretetmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.