1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 180- HÜCRE-İ SAADET
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

180- HÜCRE-İ SAADET

A+A-

Ebu Lübâbe - Tevbe Direği: Peygamber efendimiz bu direğeyönelerek namaz kılmış, kıbleye dönerek buna dayanmıştır. Bunun yanındaîtikafta bulunmuştur. 
      Ebu Lübâbe direği denmesi: Ebu LübâbeHazretleri ensardan olup Evs Kabilesindendir. Beni Kurayza savaşındayahudilere, teslim oldukları takdirde öldürüleceklerini işaret etmişolduğundan kendini mesciddeki bu direğin bulunduğu yere bağlattı. Tevbesi kabul edilmeden çözülmeyeceğine dâir yemin etti. Peygamberefendimiz bu hâli öğrenince: “Eğer bana gelmiş olsaydı, kendisi içinistiğfar ederdim. Mademki böyle yapmıştır Allah-ü Teâlâ katında tevbesikabul edilmedikçe serbest bırakmam” buyurdu. 
      Ebu Lübâbe Hz. 15gün kadar kaldı. Nihâyet affına dâir müjde geldi. Rasülullah efendimizmübarek elleriyle iplerini çözdü. (İslam Tarihi c.3,s.263) 
Serir Direği: Peygamber efendimiz itikâf için yatağını bu direğin bulunduğu yere koyardı. 
       MuharresDireği: Rasülullah Efendimizi düşmanlardan korumak maksadı ilenöbetçilerin beklediği direktir. Hz.Ali (r.a) bunun yanında namaz kılıpoturduğundan dolayı Hz.Ali direği de denilmiştir. 

قوله تعالى: وَاللَّهُ يَعْصِمُكَ مِنَ النَّاسِ . Manası: “Allah seni insanlardan koruyacaktır.” (Mâide Suresi, âyet 67) 
      Bu ayet nâzil olduktan sonra muhafızlık vazifesi de son bulmuştur. 
      VufudDireği: Rasülullah Efendimiz, sahâbelerin ileri gelenleri ile buluşmakve maksatlarını yerine getirmek için bu direğin yanında otururlardı.(devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.