Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

182- MİHRAB

A+A-

Mescid-i Nebevi ilk yapıldığında mihrab yoksa da Rüslüllahın namaz kıldıracağı yer belli idi. O kıldırdığı yer Mihrab olarak meşhur olmuştur. Diğer mihrab ise, gece Rasülüllahın kalkıp teheccüd kıldığı yer olduğu için Mihrab-ı teheccüd “ adıyla anılmaktadır.

MAHFİL

       Hz. Ömer’in mescidi-i Nebevi de şehit edilmesini dikkate alan Hz. Osman r.a. Rasülüllahın minberinin kuzeyinde Bilal Habeşi’nin müezzinlik yaptığı yerde zemini yükseltilmiş ve çevresi kuşatılmış bir mahalde namaz kılmayı adet edinmişti. Daha sonra müezzin mahfili (maksure ) olarak kullanılan bu mekân “ Mükebbiriye” adıyla meşhur oldu. Sultan Kayıt bay tarafından tamamen mermerden yapılan şekli bu günkü hali ise de, 1983 düzeltme ve tamirat yapılmıştır.

CENNETÜ’L-BAKİ

Cennetülbakı bir hazinedir.  Mescid–i Haram tarafındaki girişte hemen sağ tarafta belli belirsiz iki mezardan birisi Hz. Fatımat–üz Zehra validemize aitken, solundaki ise Efendimizin amcası Hz. Abbas’a ait. Hemen doğusunda ise Hz. Ali’nin oğlu, Hz. Hüseyin, Hz. Hüseyin’in oğlu Zeynel Abidin Zeynel Abidin’in oğlu Muhammed Bakır (ra) ve onun oğlu Caferi Sadık’ın kabirleri var.
       Efendimizin kızları Zeynep Rukiye ve Ümmü Gülsüm’ün kabirleri ise Hz. Abbas’ın kabirinin sonunda yer alıyor. Peygamber Efendimizin kızlarına ait mezarların sol kısmında yani kuzeyinde ise Hz. Aişe, Sıddıka, Hafsa, Sevde, Zeynep bintiCahş, Ümmü Habibe Ümmü Seleme, Cuveyriye ve Safiye validemiz medfun bulunuyorlar. Bunların solundaki iki dikdörtgeni andıran bölümde ise Efendimizin sütkardeşi Süfyan Bin Harise ve Hz. Ali’nin kardeşi Akil (ra) yatıyor.Giriş kapısının önündeki patikayı takip edip mezarlığın ortasına vardığımızda diğer mezarlara göre çevrilmiş ve biriketlerle dikdörtgen bir mezarı gösteren yapı ise, Hz. Osman Bin Affan Efendimize ait. Solundaki yani kuzeyindeki yolun solunda yer alan yerde ise Peygamber Efendimizin sütannesi Halime–i Sadiyye validemiz medfun. Giriş kapısının solunda ise Abdulmuttalib’in kızları yani Efendimizin halaları Safiye, Atika ve ÜmmüBenun yer almakta, az ilerisinde iki yol ayırımında ise ŞeyhülKurraNafi ve Maliki mezhebinin kurucusu İmam Malik medfun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.