Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

182- MİHRAB

A+A-

Daha ilerisinde (doğusunda) 18 aylıkken vefat eden Efendimizin oğlu İbrahim yatmakta. Ve daha nice şehidler gaziler sahabiler, veliler bu baki cennet kentinin sakinleri olarak şairin dediği gibi, “Ne söylüyor ne de bir haber veriyor”, şeklinde, sadece sevenlerinin
      Giriş kapısının solunda ise Abdulmuttalib’in kızları yani Efendimizin halaları Safiye, Atika ve ÜmmüBenun yer almakta, az ilerisinde iki yol ayırımında ise ŞeyhülKurraNafi ve Maliki mezhebinin kurucusu İmam Malik medfun. Daha ilerisinde (doğusunda) 18 aylıkken vefat eden Efendimizin oğlu İbrahim yatmakta. Ve daha nice şehidler gaziler sahabiler, veliler bu baki cennet kentinin sakinleri olarak şairin dediği gibi, “Ne söylüyor ne de bir haber veriyor”, şeklinde, sadece sevenlerinin kalblerindeAsr–ı Saadeti hatırlatarak bin beş yüz yıl öncesine taşıyorlar. Bakiülgarkadadıyle de anılan bu mezarlık Mescid-i Nebevinin yakınındadır.

 İlk defe Rasülüllah tarafından mezarlık haline getirilmiş ve gargad çalılıkları ile kaplı olduğu için gargad da denilmiştir. Görüldüğü gibi o çalılıklar temizlenmiştir. Efendimiz s.a.v. buranın hududunu çizerken, hz. Osman r.a.ya ok attırır. Ok, şu anda hz. Osman r.a.ın kendi kabrinin bulunduğuyere kadar gider. Fahri kâinatımız, “ burası hudud olacak” buyurmuşlar. Hz. Osman r.a. hududun dışında ve sınırdadır li hikmetin!. Türkler arasında daha çok “ Cennetülbaki “ adiyle meşhurdur.   Burada: Muhacirlerden ilk defnedilen Osman b. Ma’zun, EnsardanEs’ad b. Zürare’dir.

Efendimizin oğlu Hz. İbrahim, kızları Rukiye ve Zeyneb, Hz. Fatıma ile oğlu Hasan,( kerbeladaşehid edilen Hz. Hüseyininkesikbaşı önce Şam’a götürülmüşsede daha sonra buraya getirilip annesinin yanına defnedildiği söylenir),

 Efendimizin amcası Hz. Abbas halası Hz. Safiye ve bazı torunları, benim ikinci annem dediği Hz. Ali efendimizin annesi Fatıma bintEsed, mü’minlerin annelerinden Hz. Aişe, Hz. Hafsa, Hz. Ümmü Seleme, Hz. Zeynebb.huzeyme, Hz. Zeyneb b. Cahş, Hz. Safiye, Hz. Reyhane ve Hz. Mariye. Hz Osman, Hz. Abdurrahman b. Avf, Hz. Sa’d b. Ebu Vakkas, Hz. Abdullah b. Mes’ud, Hz. Suheyb er-rumi ve Hz. Ebu Hureyre ve daha nice muhaddisun, fukaha ve büyüklerimiz medfundurlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.