1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 183- BABASI HZ. ABDULLAHIN KABRİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

183- BABASI HZ. ABDULLAHIN KABRİ

A+A-

       Zemzem kuyusu açılıp ortaya çıkmasında, Hz. Abdulmuttalip, 10 erkek çocuğu olursa birini kurban edeceğini adamıştı. Cenabı Hak ona 10 erkek evlat verdi. Ve rüyasında da kurbanını hatırlattı. Kurban için çekilen kura da Hz. Abdullah çıktı. Bunun üzerine akraba eş dost bundan vaz geçmesini istediler. Çare olarak da artırarak 100 deve koydular. Deve sayısı 100 e ulaşınca kura develere çıktı ve böylece de Hz. Abdullah kurban olmaktan kurtuldu. Bir devenin “ Ey kurbanlığın oğlu “ demesine gülümseyen AllahınRasülü Hz. İsmaili de kasdederek,” Ben iki kurbanlığın oğluyum” dediği rivayet edilmiştir.   Alnında nur parlayan Hz. Abdullah, birçok kadının evlenme teklifini kabul etmemiş babası onu Medine-i Münevvereye götürerek, ÂminebintiVehb’i istemiş ve evlenmişler.

        Geleneğe göre yeni evliler Hz. Aminenin evinde 3 gün kalmışlar. Âmine validemizle birkaç ay beraber kaldıktan sonra, ticaret için gittiği Gazze’den dönerken hastalanmış ve Medine de uğradığı akrabalarının yanında vefat etmiştir. Oraya da defnedilmiştir. Kabrinin bulunduğu yer, 1994 de yapılan genişletme sırasında Mescid-i Nebevinin içine dâhil edilmiştir.

RASÜLÜLLAHIN VELADET RAHMETİ

Resulullah efendimiz dünyaya gelince, amcası Ebu Leheb’in cariyesi Süveybe, (Kardeşin Abdullah’ın oğlu oldu) diyerek kendisine müjde getirince, sevinmişti. Ona süt vermek şartı ile seni azat ettim demişti. Bunun için, Ebu Leheb’in, her mevlid gecesinde, azabı biraz hafiflemektedir. Mevlid gecesi sevinen, o geceye kıymet veren müminlerin pek çok sevap kazanacağı buradan da anlaşılmaktadır. Hafız Muhammed ibniCezeri Şafii diyor ki: (Ebu Leheb rüyada görülüp, ne halde olduğu sorulduğunda, çok azap çekiyorum. Ancak, her yıl, Rebiul-evvel ayının 12. geceleri, azabım hafifliyor.

Resulullah dünyaya gelince, müjde veren cariyemi sevincimden azat etmiştim. Bunun için, bu gecelerde azabım hafifliyor dedi. Ebu Leheb gibi azgın bir kâfirin azabı hafifleyince, O yüce Peygamberin ümmetinden olan bir mümin, Onun doğduğu gece sevinir, malını uygun yerlere dağıtır, ziyafet verir, böylece, Peygamberine olan sevgisini gösterirse, Allahüteâlâ onu Cennetine sokar.) [M. Nasihat](devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.