1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 184- MESCİD-İ GAMAME
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

184- MESCİD-İ GAMAME

A+A-


Gamame mescidi (musalla mescidi de denir) Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) kendi zamanında bayram namazlarını, yağmur namazları ve dualarını binasız boş arazi olan bu mekânda yapardı. Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) yağmur duası yaptığında bir bulut gelir ve hemen yağmur verirdi. Bundan dolayı buraya bulut manasına ğamame denmiştir. Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) in son dört sene aynı bu noktada bayram namazlarını kıldırdığını rivayet ediyorlar. Bu mescid Mescid-i Nebevî ye 350 m mesafededir. Mescidi Gameme, Sultan Abdülmecid tarafından restore edilmiştir. Sultan II. Abdulhamid Han döneminde ve 1990 da kapsamlı bir tamirat geçiren Mescid, Osmanlı mimari tarzını hala korumaktadır.
MESCİD-İ EBU BEKİRİSSIDDIK
        Medine musallasında yer alan ve Hz. Ebu Bekirin bayram namazı kıldırdığı yerdir. Sultan 11. Mahmut Han yeniletmiş ve Sultan 11. Abdulhamid Han döneminde ve 1990 da tamirattan geçirmiş, mescid hala Osmanlı mimari tarzını korumaktadır.
MESCİD-İ ALİ R.A.
        Mescid-i Ebu Bekirin kuzeyinde, Hz. Osmanın evinde isyancılar tarafında kuşatıldığında, Hz. Âlinin Medine Musallasında bayram namazını kıldırdığı yerdir.
MEDİNE İSTASYONU
       1900 yılında yapımına başlanan 1908 yılında Medine’ye ulaşan Hicaz Demir yolu ile Medine-i Münevvere- İstanbul arasında bağlantı kurulmuştur. 1. Dünya savaşından sonra Osmanlının bölgeden çekilmesiyle Hicaz Demiryolu hattı atıl yale gelmiştir. Bu gün yeniden açılmasına çalışılmaktadır. İstasyonun yanında Osmanlı tarzı cami hala ayaktadır.
MESCİD-İ KUBA
       Kuyuları ve hurma bahçeleri ile meşhur, verimli, adını buradaki bir kuyudan alan Kuba, hiçret sırasında Mekk-i Mükerreme yolu üzerinde, Medineye 6 mil mesafede bulunan bir köydü. Efendimizin, “ Cennet pınarlarından bir pınar diyerek “ övdüğü Gars ve yüzüğünün düşürürlüğü Eris kuyuları da buradadır. Fahrikainatımızın, 10 günlük bir yolculuktan sonra Kuba’ya geldi. Hz. Peygamberimiz, bizzat inşaatında kendisinin de çalıştığı ilk mescidi yaptırdı.  Efendimiz, Kuba mescidinde namaz kılmayı Umreyle eş değer görür ve cumartesi bazen de pazartesi günleri giderek namaz kılardı.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.