1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 185- MESCİD-İ CUMA
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

185- MESCİD-İ CUMA

A+A-

Hicret sırasında Kuba’ya ulaşarak, burada Mekkeden gelecek olan Hz. Ali ve diğer muhacirleri beklemek üzere bir süre kalan ve 24 Eylül 622 Cuma günü Medineye hareket eden Hz. PefgamberimizCum’a vakti girince, Ranuna vadisine Salim b. Avf kabilesine misafir oldu. Burada namazgâh da ilk Cuma hutbesini okuyup namazı kıldırdı. Daha sonra bu ilk Cuma namazını kıldırma hatırasını yaşatmak için Mescid-i Cuma adıyla meşhur bir mescid yapıldı.

MESCİD-İ KIBLETEYN

Bu mescide böyle denilmesinin sebebi şudur: Müslümanlar daha önce kıble olarak Mescid-i Aksa’ya yöneliyorlardı. Müminler namazdayken gelen vahiy onlara Mescid-i Haram’a yönelmelerini emrediyordu. Onlar da yine namazdayken yüzlerini Mescid-i Aksa’danMescid-i Haram’a (Kâbe’ye) çevirmişlerdir.

Medinenin kuzeybatısında, Mescid-i Nebevinin 5 km. uzağında yer almaktadır. Daha evvel ismi Beni Seleme Mescidi iken Resülü Ekrem s.a.v.in burada öğle ve ikindi namazını kıldırdığı sırada kıpleninKudüs’dekiMescid-i AksadanKabeye çevrilmesi üzerine “ İki kıplelimescid “ manasına gelen bu günkü adını almıştır.(devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.