1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 19-YUŞA PEYGAMBERİ VE İMAM EFENDİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

19-YUŞA PEYGAMBERİ VE İMAM EFENDİ

A+A-

YUŞA Peygamberi, Aynı zat olayı şöyle anlatıyor: “Ben çocuk yaşlarımda iken, YUŞA Peygamberin Türbesinin etrafında oynuyordum. Bir takım insanlar geldiler. Kazı yaptılar. İnsan kafasıyla, İsrail oğullarının bayrağının taşa yontulmuş şeklinin çıkarıldığını gözümle gördüm.

     İkinci kaynak kişi: DOĞUM: 1938 D. YERİ: ÇANKIRI YUŞA-CAMİİ İMAM Hatibi “ 1961 senelerinde Hacı Osman Efendiden ders okuyorduk: Yuşa Peygamber hakkında kabrinin Beykoz’daki ismi verilen tepe de olup olmadığı sorduk. Bize dedi ki:

     “Tarih kitaplarında bu peygamberin kabrinin EFRAHİM dağı eteklerinde, ERİHA karyesinde olduğu yazıyor, burada değil.” Dedi. Bir müddet sonra bize dedi ki: “Size bir şey anlatacağım, Ben size Yuşa Peygamberin kabri burada değil demiştim. Fakat geçen gün misafirlerim geldi, onlarla beraber Yuşa tepesine çıktık, sohbet ettik. Geriye döndüğümüzde takriben 300 metre beriye geldiğimizde arka kısımdan hafif bir ses işittim. Geriye döndüğümde kabirden bir kol çıkarak, elinin enseme dokunduğunu gördüm. Ve yere kapaklandım. Tabii hata ettiğimi anladım. Bunu size böylece anlatıyorum, bilginiz olsun” dedi.

      HZ. YUŞA İLE LATİFE PALTOMDAN YAKALANDIM

     Yuşa Tepesindeki Hz. Yuşa Peygamberin kabri, bugün 17 metre uzunlukta ve 4 metre genişliktedir. Bu kabir niye bu ölçüde yapılmıştır, bilinmez. Belki de Osmanlı döneminin insanları bu zata böyle büyük bir kabri uygun görmüşlerdir.

    Konunun bu kısmında şimdi izninizle (HAKAN Yılmaz Çebi/netpano.com) bir hatıra da ben anlatayım: Gazetecilik mesleğini soytarılaştıranların arasından sıyrılıp, başka meslekler denemeye karar verdiğim 1997- 98 yılları arasında kısa bir dönem KÜTAHYA- GÜRAL PORSELEN’DE, Hatice Kübra hanımla Anadolu yakası Halkla ilişkiler ve Müşteri temsilciliği görevini yürütüyorduk. Bir gün önce İstanbul’a geldiğimden bu yana ilk defa ondan duyduğum Yuşa tepesini ve o civarda bulunan evliyanın türbesini gezmeye karar vermiştik. Ertesi gün ilk iş olarak yolumuzu Beykoz tarafındaki porselen satan zücaciyeci esnafa düşürmüş işimizi çabuk bitirip o güzel bahar mevsimin de hemen istikameti bu kutsal mekânlara çevirmiştik. Yuşa tepesine geldiğimizde her ikimizde uzun uzun dua ettik, Kübra Hanım önde ben 5-10 metre arkasında tam kabri terk ederken içimde manalandıramadığım muazzam bir neşve hissettiğimden, içimden Yuşa Hazretlerine latife yapmak geçti ve:

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.