1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 19-YUŞA PEYGAMBERİ VE İMAM EFENDİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

19-YUŞA PEYGAMBERİ VE İMAM EFENDİ

A+A-

- “ Efendim size saygım büyük ama endamınızı bayağı abartmışlar “deyip muzipçe gülüştük ki tam o an da dar dairede öyle bir hava akımı oluştu ki, paltom adeta sırtımdan sıyrılacak kadar havaya kalkıp, etekleri Yuşa Hazretlerinin kabri çevreleyen demir parmaklılara takıldı. Ne kadar çekiştirdiysem bir türlü kurtulamadım bu olan bitenlere Kübra kardeşim de şaşırmıştı, ben palto yırtılırsa yırtılsın deyip olanca gücümle asıldım zira oluşan hava akımı neredeyse nefes almamızı bile engelleyecek kadar güçlü ve de soğuktu ki ben bu defa:

     -“Efendim, özür dilerim terbiyesizlik ettim, kabriniz endamınıza göreymiş” dedim. Hem o küçük hortum benzeri hava akımı kesildi hem de ben paltoma kavuştum. Herhalde astarı paramparça olmuştur diye baktığımda ise en ufak bir iz bile yoktu... Bu olayı her Yuşa Hazretlerinden bahsedilen mekânlarda anlatır, gülerdik ancak yukarıdaki HACI OSMAN EFENDİ’NİN yaşadığı hatırayı öğrenince ben de bu defa iyiden iyiye şaşırdım. Kim bilir daha kimlerin, Bu seçkin mekânda daha ne gibi ilginç hatıraları vardır. Aslında bir de onları araştırıp, derlemek lazım. Kim bilir ne hikmetler ortaya çıkacaktır. Yararlanılan kaynak: HAZRETİ YUŞA (Hazırlayan, H.H. Ali Yalçın, Hz. Yuşa Camii İmam-Hatibi) Hakan Yılmaz Çebi Halkbilimi uzmanı Gazeteci-Yazar)

     Yuşa as. Türbesinde çalışan bir vazifeliden 8.4.2012 tarihinde duyduklarımı da sizlerle paylaşacağım: Bahsettiğim tarihte, yaptığımız ziyaret de aklımdan geçti. Bu mübarek zatın yanında olmaları hasebiyle hatıraları vardır düşüncesi ile vazifelilerden Eyüp MIZRAK beye bir hatıranız varmı diye sordum.

      Cevaben bize anlattığını aynen yazıyorum dedi ki: 1984 kadar bu türbeye ziyarete gelenler kimliklerini askeriyeye bırakırlar. İnerken de alırlardı. Bu Yuşa Camiinde vazifeli İmam Ali Hoca Efendi idi. Ali hoca, komutanları 1980 de günün birinde davet eder. Yuşa peygamberi hem ziyaret etmelerini arzu eder. Komutanlar kırmazlar gelirler davete.

    Ali hoca, ziyaretten sonra dua eder, hep birden Âmin derler hepsi. Devamında Ali hoca Yuşa as.dan faziletinden bahseder. Beraberlerinde bulunan, başka yerde vazifeli Hakkı isminde ki müezzin Hakkı Hoca;

“ Ali Hoca! Amma da abarttın ha” der demez, müezzin Hakkının ensesine aniden bir tokat gelir. Hakkı müezzin silleyi enseden yer anlayacağınız. Bu hadiseye Ali hocada şahit olur. Demek ki Hz. Yuşa eli sopalı büyüklerden olduğu anlaşılmaktadır. Niyeti iyi olursa desteklerler, icebettiği yerde sopayı da atarlar. Onların hepsinin kıyamete kadar, kurana hizmette vazifeleri vardır.  Yani onlar hala ayaktalar, yorum sizlere ait Sevgili okuyucularım. (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.