1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 19. YÜZYIL OSMANLI SİYASİ GELİŞMELERİ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

19. YÜZYIL OSMANLI SİYASİ GELİŞMELERİ

A+A-

Bugün tarihten bir sayfa açmak istiyorum.
Sayfayı okurken de dünü, bugünü ve yarını karşılaştırmanızı istemekteyim.
Çok gerilere gitmeye gerek yok. Dünya dönüyor. Devri alem devam ediyor. Yaklaşık 200 yıl gerilere bakarsak o zamanda dünya karışıkmış, bugün de yarında.
Çünkü güçlüler, güçsüzler var.
Güçlüler güçlerini hep güçsüzler üzerinde denemişler, yeni şeyler yapmışlardır.
19. Yüzyıl Osmanlı Siyasi Gelişmeleri içinde Fransız İhtilalı ve Sanayi Devrimi sonucu ortaya çıkan ayaklanmalar, isyanlar, antlaşmalarla özerklik ve bağımsızlık kazanan ülkeler ile taşlar yerinden oynamış, zaman zaman bu taşların oturduğu görülse de en ufak bir hareketlilikle her şey yeniden sallanmaya başlamaktadır.
Yeni ve Yakın çağda görülen bazı olayları (Rönesans, Fransız İhtilalı, Sanayi Devrimi, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi ve bir devrin kapanıp, bir devrin açılması vs.) 
Osmanlı’yı da sarsmış, içte ve dışta yaşanan olaylar imparatorluğu yıpratmıştır.  1. Meşrutiyet ilanı,
Yıpranmaya ve çözülmeyi önlemede yetersiz kalmış, iç ve dış düşmanlar devletin köküne bugünde olduğu gibi dinamitler koymuşlardır. Devlet bunların hakkından gelmede zorlanmıştır.
19. Yüzyıl Osmanlı siyasi gelişmeleri denilince aklımıza gelecek olan ilk ve en önemli unsur ‘’Osmanlı’nın toprak bütünlüğünü korumak için çaba göstermesi’’ dir. Bu yüzyıl Osmanlı açısından ve bu konuyu anlamaya çalışırken canımızı sıkıcı olaylar yaşamışız.
 Ayaklanmalar, isyanlar, arkadan vurmalar, ihanetler, entrikalar…. Bir konuyu bırakın kitaplara sığamayacak olaylardan ibarettir 19. Yüzyıl. 
Şimdi soruyorum aynı olayları bugün Türkiye yine yaşamıyor mu?
İki önemli olay Fransız İhtilalı ve Sanayi Devrimi, 19. Yüzyılın Osmanlı için berbat bir yüzyıl olmasına sebep olmuştur.
Fransız İhtilalı milliyetçilik akımını getirmiştir. Bu akım ile azınlıklar isyan bayraklarını çekmişler. Bu isyanları önlemek için Osmanlı sosyal, idari ve askeri alanlarda yenilik ve düzenlemelere gitmiştir. Peki isyan bayrakları aşağı çekildi mi? 
Hayır. 
Osmanlı’nın son dönemleri ve Türkiye Cumhuriyet’in kurulması aşamasında ve hatta günümüzde bile bunların şekli değişse de var olmuştur. Geçmişte ‘’Belki bu sorunu Avrupalı devletlerin desteğiyle atlatabilirim.’’ diyen Osmanlı İmparatorluğu, Avrupalı devletlerin kendi içişlerine karışmasına da sebebiyet vermiştir. Yanlış bir teşhis ve yol izlemiştir. Çünkü Osmanlı’nın yıkılmasını ve bölünmesini asıl Avrupa devletleri istemekteydi. Bugün de aynı durum söz konusudur ama bir fark biz Avrupa’ya değil, bugün kendimize güveniyoruz.
Sanayi Devrimi ile Avrupalı devletlerinin ekonomisi büyümüştür. Ancak sanayileşemeyen Osmanlının ekonomisi çökme noktasına gelmiştir. Kapitülasyonların etkisiyle Avrupalı devletlerin gözünde bir pazar haline gelen Osmanlı’da üretim azalmış, küçük olan işletmeler kapanmış, loncaların eski önemi kaybolmuş ve tüm bunlar işsizliğin artmasına yol açmıştır. Bugün belli noktalarda benzerlikler yok mu? Karnı tok ama gözü aç olan Fransa ve İngiltere Osmanlı’nın Orta Doğu ve Afrika’daki topraklarını ham madde arayışı sebebiyle işgal etmişlerdir.
Maalesef o günlerin sömürge devletleri bugün Türkiye’yi aynı noktaya getirmek, Türkiye’yi parçalayıp, emellerine ulaşmak istemektedir. Bunun önüne geçmek için birlik ve beraberlik içinde ve uyanık olmak zorunda olduğumuzu hiç aklımızdan çıkarmamak gerekir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.