1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 194-HENDEK HARBİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

194-HENDEK HARBİ

A+A-

Harp taktiği.  Numan i. Mes’ud Gatfani, o esna da imana gelip ancak henüz islamını izhar etmemişti. Hendek kenarına gelip, karakolların izniyle beri tarafa geçti. Hemen huzuru Nebeviye girdi. Ve Kelime-i Şehadet getirdi ve “ Kabaili Arab, henüz benim ilamımı bilmezler. Emrederseniz şu halde dini islama bir hizmet edebilim” dedi. Efendimiz: “Muharebe bir nevi hud’a ve hiledir. Sen de bizim için bir hile ediver”, diye buyurdu.
Nuaym ise Eşca kabilesi eşrafından her işe yarar, cin fikirli müdebbir bir adamdı. Hemen kalkıp Beni Kureyza nahiyesine gitti ve Kaab i. Esed ile mülakat etti. Ona etrafındaki ileri gelenler Nuaym “ Ey Eşrafı Beni Kureyza! Sizi ne kadar sevdiğimi bilirsiniz. Mücerred hulus ve muhabbetim hasebiyle kaç gündür sizin halinizi düşünüyorum” deyince Yahudiler:” Bizim sana her vecih ile emniyetimiz vardır söyle bakalım” demişler.  Onun üzerine Nuaym:
Kureyş ordusunun usanmaya başladığını, pek sıkılırlarsa onları yalnız bı rakacaklarını söyle, siz Muhammedilerin pençesine düşersiniz, anlaşmanız karşılığında artık yakanızı kurtaramazsınız. Bana kalırsa “ onlardan filancaları rehin alın ki, sizi bırakıp gitmesinler “ deyince Yahudiler, onun sözünü tasdik etmişler.
Nuaym, oradan kalkıp Ebu Süfyanın meclisine varmış. “ Haberiniz varmı? Yahudi taifesi Muhammedin ahdini bozduklarına pişman olmuşlar ve onunla gizlice ittifak etmişler. Suçlarını affettirmek üzere Kureyş ve Gaffan Eşrafından rehin suretiyle bir takım zatları verilmesini istemişler. Şayet ki, sizden rehin isterlerse sakın vermeyiniz. Zira bir takım eşrafınıza yazık olur” diyerek ruesayı Kureyşi şüpheye düşürmüş. Ebu Süfyan ise Beni Kureyza’yı yoklamak için” Bir buraya sizin ruesanızı korumaya geldik siz ise ağır davranıyorsunuz. Burası ise bize uzun uzadıya barınacak yer değildir. Açlıktan askerimiz şikâyet ediyor, hayvanlarımız telef oldu, hep birlikte hücum edelim bu işi bitirelim” diye haber göndermiş.
Beni Kureyza “ Yarın Cumartesidir. Biz hiçbir iş yapmayız. Öbürsü gün yapalım ve bize eşrafınızdan 70 kişiyi de rehin verip hisarımıza tevkif edelim ve sizden emin olalım” diye cevap vermişler. Ruesayı Kureyş ise “ Biz size ne rehin veririz, ne de sizden imdat isteriz. Canınız isterse cenk edin, etmezseniz vebaliniz boynunuza. Biz çeker gideriz. Siz, Muhammedilerin pençesine giriftar olur belanızı bulursunuz” diyerek Beni Kureyza’ya haber göndermişler. Beni Kureyza dahi “ Nuaym’in dediği doğruymuş” diyerek pişman olup hisarlarına kapanıp muharebeden geri durmuşlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.