1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 194-HENDEK HARBİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

194-HENDEK HARBİ

A+A-

Nihayet bir gün, Efendimiz dua eder yüzünde beşaret gülücükleri görülür. Meğerki Cebrail a.s. “ Melaike ve rüzgâr ile yardım olunacağını haber vermiş”. Ve ikindi ile akşam arası büyük bir fırtına zuhur etti. Rüzgâr, hem soğuk hemde emsali görülmedik surette şiddetli esmeğe başladı. Rüzgârın yerden kaldırdığı toprak, müşriklerin yüzlerine ve gözlerine vurup göz gözü görmez oldu. Çadırları uçurtma gibi havada uçmaya başladı. Taam çömlekleri devrildi, dehşet verici bir hal aldı. Hepsi yeis ve korkudan kaçışmaya başladı. Böylece Hendek savaşı zaferle neticelendi. Müşriklerden 4 nefer öldü, Müslümanlardan ise 5 nefer şehid oldu.
Hz. Ebu Bekir, Muhacirinin efzalı olduğu gibi, Ensarın efdalı Sa’d i. Muaz (r.a.) idi. O bu savaşta şehid oldu. O, Hz. Ömere benzerdi. Vefatı ehli islamı pek ziyade üzdü. Efendimiz s.a.v. “ Sa’d ibni Muazın vefatıyla arş-ı ala titredi ve cenazesine 70 bin melek hazır oldu” buyurdu. Allah onlardan razı olsun.
Hendek savaşının yapıldığı yer, Hz Peygamber Efendimiz’in en büyük gazvelerinin üçüncüsü, Hendek gazvesi yani diğer adıyla Ahzab gazvesidir. Bu gazvede diğer savaşlarda eşine pek raslanmayan değişik bir savaş tekniği uygulanmıştır. Câhiliye Araplarının alışık olmadığı bir savaş tarzı, şehri düşman ordularına karşı koruyan ustaca bir savaş planı uygulanmıştır. Bu mekânda ordu komutanlarına ait kurulan çadırlarının yerine mescidler yapılmış ve bundan dolayı da buraya “Mesacid-i Seb’a” yani “Yedi Mescidler” adı verilmiştir. 
Hangi mescidin hangi sahâbe çadırının yerine kurulduğu hususunda mescidlerin duvarları üzerinde Hz. Ömer, Hz. Ali, Hz. Selman-ı Farisî ve Fetih Mescidi şeklinde yazılar vardı.(devam edecek)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.