1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. 2.Çanakkale Zaferine Doğru
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

2.Çanakkale Zaferine Doğru

A+A-

16 Nisan referandumuna ilişkin sürecin “Cumhuriyet tarihindeki en bunalımlı yıllar İkinci Kurtuluş Savaşı” yorumları da yapılmakta olduğu” algısı yoğun olarak kamuoyunda oluşmaktadır.

Hatta ikinci kurtuluş savaşı değil yedi düvele karşı verilen 2. Çanakkale savaşı algısı oluştu bile…

Bazı yazarlarımız maalesef 15 Temmuz Hain darbe teşebbüsüne halkımızın şanlı direnişini görmemezliğe gelmektedirler.

“Kurtuluş Savaşı”nı hatırlatan bazı yararları gerçek amaçlarından başka yönlere kanalize edilmek suretiyle 16 Nisan referandumunu istismar edilmesi çabalarına girmektedirler.

Kurtuluş savaşına ilişkin iki önemli gerçeğin altını çizmekte yarar görmekteyim.

Kurtuluş Savaşı sadece “askeri” değil “diplomatik” başarıyı temsil etmektedir.

Diğer taraftan Kurtuluş Savaşı’nda “yedi düvel” denilen işgalci Batı kuvvetlerine yani “dış düşmanlara” verilen mücadeleyi simgeleştirmektedir.

Daha da ilerisi ülkemizde tek adam diktatörlüğü nameleriyle oluşturulmak istenilen yanlış algıyı pekiştirmek amacıyla hayır cephesini genişlemesine ilişkin her türlü “içteki muhalefetlere” verilen anlamlı bir rekabet mücadelesi verilmektedir.

Referandumda evet oyuveren veya hayır oyu veren bizim vatandaşımızdır. Bu konuda taraflar halkımıza gereken açıklamaları ve gerekçelerini doğru olarak anlatmak sorumluluğundadırlar. Bu rekabet yarışı;

1.Referandum sürecinde toplumu ayrıştırmadan siyasal kültür bilinci çerçevesinde ötekileştirmeden toplumsal bütünleştirmenin sağlanması gerekir

2.Farklı görüşte ya da farklı tercihlerde bulunulması halkımızı şiddete ve kaosa yol açabilecek eylem ya da provokasyonlara yol açılmamalıdır.

3.15 Temmuz’da bu millet canlarını tankların önüne siper edercesine vatan uğruna, millet uğruna, bayrak uğruna feda etme cesaretini gösterdiler. F-16'lara göğüs gererek bu vatanın sahipsiz olmadığını gök kubbelere inlettiler. Aynı heyecan ve duygularla ortak akl-ı selimle 16 Nisan'daki 'evet' bunun tekrarı bilinciyle 15 Temmuzun halkın, doğrunun, sağduyunun şaha kalkışının bir göstergesi olacaktır.

4.Yeni referandum oylamasıyla yönetimde yasamada yargıda çift başlılık kalkıyor, artık burada kendi kabinesiyle tek otorite ama bir özellik daha var. Bazılar ABD'yle karıştırıyor. Hayır, bunun adı Türk tipi cumhurbaşkanlığı sistemi. Yani cumhurbaşkanının aktif olarak bir partisi olacak (Cumhuriyetimizin kurucusu M. Kemal Atatürk’te hem parti başkanı hem de Cumhurbaşkanı idi). Cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemine bu ülke için güzel olan gelişmelerden birisidir. Cumhurbaşkanı ve idaresini halkımız seçecek, halkımız istemediği zaman onlardan vazgeçip indirecek

5.Türkiye adeta ikinci bir Kurtuluş Savaşı değil ikinci Çanakkale savaşı veriyor... Hem cephede, hem ekonomide. "Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh da tüm vatandır" deniliyordu işte tam bu süreçteyiz. Sen ben yok biz varız. Yedi düvele karşı biz varız.

6.1. ve 2. Dünya Savaşı'nda ve sonrasında kurulan küresel sistem çatırdıyor. BM, AB, İnsan Hakları sadece Batı’nın kendi hegemonya hakları… Türkiye olarak buna boyun eğmiyoruz. Ve gidip oyumuzu;

7.İnsan Hakları ve diğer Uluslararası Devlet Hukuku ve anlaşmaları Batılı ülkeler tarafından raf kaldırılmıştır. Sözde demokrasi ve insan hakları… Hollanda dün peş peşe iki büyük skandala imza attı. Önce Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun uçağının iniş iznini iptal etti. Ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın Rotterdam Başkonsolosluğu'na girişi engellendi, tüm diplomatik kurallar çiğnenerek Başkonsolosun dışarı çıkışına da izin verilmedi. Karar, ülkedeki Türkler arasında büyük infiale yol açtı. Konsolosluk önünde toplanan binlerce kişi Hollanda'yı protesto etti.

8.Nerede insan hakları, Buna cevap olarak Rahmetli Erbakan’ın siyaset tarihine kazınan önemli cümlelerinden birisi olan "Hadi Oradan" …demek yerinde olacaktır…

Ülkemiz için

Bağımsızlık için

Batının’ bin bir surat oyunları için

Parti kliplerini benliklerini silip yok edelim, birleşelim, tek vücut olalım, yedi düvele karşı dirlik ve birlik içinde olalım. Bu ülke bizim, bu vatan bizim, bu bayrak bizim, bölünmeyelim, referandum sürecinde hoşgörülü olalım, kimseyi kırmayalım, kişi haklarımıza saygı gösterelim.

(16Nisan referandumuna ilişkin 7 bölgede anket çalışmalarımız devam etmektedir. Bitirmeye çalışmaktayız. 5400 kişi ile anket çalışması öngörülmektedir. 1800 kişi ile anket tamamlanmış olup ham veri olarak bulunmaktadır. Ham sonuca göre %63 evet oyu çıkmaktadır. Gazetemizde bunu ileriki zamanlarda duyurmaya çalışacağız)

Bu yazı toplam 1201 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum