1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 2. el fotoğraf makinası alırken dikkat edin!
2. el fotoğraf makinası  alırken dikkat edin!

2. el fotoğraf makinası alırken dikkat edin!

Profesyonel fotoğraf makinasının kullanımın yaygınlaşmasıyla 2. el fotoğraf makinaları rağbet görüyor. Konya’da 2. el makinalara ilginin arttığını kaydeden Mehmet Akgün, vatandaşları uyarıyor

A+A-

Nagihan ÇAPKIN

Ülkemizde ve Konya’da  profesyonel fotoğraf makinası ve ekipmanlarının alım satımı üzerine ciddi bir pazar dönmekte. 2. el fotoğraf makinası ve ekipmanlarını alırken dikkat edilecek hususlar olduğuna dikkat çeken, Konya’nın tek fotoğraf makinası tamircisi ve ikinci el makinaların alım satımını yapan Mehmet Akgün önemli açıklamalarda bulundu. İlk olarak fotoğraf makinesi alırken kesinlikle güvenilir kişilerden ve esnaftan alınması gerektiğini vurgulayan Akgün, internetten ve tanınmayan kişilerden alımlarda çok fazla mağduriyetler yaşandığını kaydetti.  Makinalarda şatırın ve dış yüzey temizliğinin çok önemli olduğunu ifade eden Akgün, “Müşteri şatır ve yüzey temizliğine çok dikkat etmeli. Eğer anlamıyorsa da bu işin uzmanı kişilerden yardım almalı. Bazı makinaların şatırı çok yüksektir ama temiz kullanılmıştır bunu tercih edebilirler.  Kiminin de şatırı azdır ama çok yıpratılmıştır onu tercih etmemeliler. Çünkü şatırlar makinaların modellerine göre 80 binle 500 bine kadar gider. Adam çok temiz kullanmıştır 80 bindedir alınabilir.” dedi.

img_6709.jpg

KONYA’DA 2. EL MAKİNAYA YOĞUN TALEP GÖSTERİLİYOR

Mehmet Akgün,  CCD’ lerin de kontrol edilmesini önererek, CCD’de ölü nokta ya da sensörlerde ölü noktacıkların, çiziklerin olmaması için güneşe karşı çekim yapıp kontrol edilmesi gerektiğini dile getirdi. Konya’da KOMEK kurslarına ilgiden dolayı ikinci el makinalara da talebin çok fazla olduğunu belirten Akgün, “Fotoğraf kulüpleri de çoğaldı ve 7’den 70’e herkesin ilgisini çekiyor. Eskiden fotoğraf makinaları çok pahalıydı, ulaşılması, alması zordu ama şimdi küçük rakamlarla güzel makinalar elde edilebiliyor. Bu nedenle Konya’da insanların profesyonel makinalara ilgileri arttı.” şeklinde konuştu. Konya’da 2. el fotoğraf makinası satın alınacak yerin dükkan olarak kendisinden başka birilerinin olmadığını ama internet üzerinden yapanların olduğunu söyleyen Akgün, internet üzerinden satın alınan makinalar hakkında uyarılarda bulundu. Akgün, “Bire bir görerek, kontrol ederek almak daha iyi. Almadan önce baksınlar, kontrol etsinler, eksikliği var mı yok mu. İnternet üzerinden alınan ürünlerde çok fazla mağduriyetler yaşanıyor. Makinayı sıfır diye gönderiliyor ama berbat çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

FİLMLİ MAKİNE ÖZLEMİ ÇEKEN ÇOK İNSAN VAR

Akgün, teknoloji geliştikçe telefonların kamera özelliklerinin de ilerlediğini kaydetti.  Telefonların çekim kaliteleri yükseldikçe amatör denilen cep makinalarının hemen hemen sıfıra indiğine dikkat çeken Akgün,  “Ama profesyonel makinaların geçerliliğine hiçbir etki etmedi. Çünkü objektif değiştirme, yüksek çözünürlük, büyük sensör, CCD kullanımını telefonlar karşılamıyor. Ne kadar olursa olsun bir telefona büyük boyutlarda bir CCD ya da sensör yerleştirilemez. O yüzden profesyonel makinalar revaçta. Hatta şunu da söyleyebilirim insanlar artık nostalji yapıp eski makinaya dönmeye başladı. En azından bir dijital makinası olup kesinlikle yanında filmli makine özlemi çeken çok fazla insan var. Hatta piyasada çok mal kalmadı gelen illa şunları satta kullanayım diyor. Uzun zamandır film getirtmiyordum, şimdi film getirtmeye başladım. Eskiye dönüş ve özlem var ve bunu da yaşlı insanlar değil genç kesimler ilgi gösteriyorlar.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.