1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 2. TUR FORMÜLÜ
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

2. TUR FORMÜLÜ

A+A-

24 Haziran seçimleri için  AK Parti MHP ittifakı haftalar öncesinden kesinleşti.

Bu ittifakın adayı da zaten belli idi . Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan  Başkan adayı olarak zaten  son yapılan 16 Nisan referandumundan bu yana  çalışıyor, konuşuyor..

Şimdi birde diğer muhalefet bloğu var. Bunların başında ise   CHP ve İYİ Parti geliyor. Bunlara ilaveten SP ‘de bu bloğun içinde yer almakta ama, henüz kesin ve bitmiş bir durum yok.

CHP Kendi içinde başka konuşuyor, İYİ Parti’de Meral  Akşener  eğer aday olabilirse başkanlık adayından çekilmiyor. SP ve Temel Karamollaoğlu ise Abdullah Gül üzerinde ısrarla duruyo r.Ancak Abdullah gül ne Nuh, diyor, ne Peygamber diyor. Tam bir muamma durumunda.

Diğer partilerden DP Parti’de bu oluşumun içinde yer alırken,  HDP’den kodeste bulunan  Selahattin Demirtaş’ın aday olacağını bildirmekte ve bu parti’de  bu oluşumun içinde  olmak istese de, özellikle  SP ve İYİ Parti “ Hayır” diyor.

Bunlarda formül olarak  HDP’nin diğer sol  ve marjinal partilerle  yeni bir ittifak oluşturmakta olduğu gözlemleniyor.

Kısacası AK Parti- MHP ittifakından başka kesinleşen bir şey bu satırları yazdığımda ortada bir şey yok görünürken, sızan haberlerde de  AK Parti- MHP ittifakı içinde  milletvekili ve gelecekte yapılacak Belediye seçimlerinde küçük pürüzlerin olduğu, bu pürüzlerin ya büyüyeceği, ya da çözüleceği  tahmin ediliyor.

İlk tur seçimlerinde bir aday seçilemez  ise  CHP ve diğer partilerinde  2. Tur formülleri bulunuyor. Buna göre İttifak trafiğini hızlandıran CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, her kesimden oy alacak adayla yola çıkıp, 24 Haziran’da geniş bir ittifakla TBMM’de çoğunluğu elde etmeyi planlıyor. Bu formüle göre ikinci turda en yüksek oyu alan muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayı desteklenecek.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘ittifak yapma ve cumhurbaşkanı adayını belirleme’ yetkisini aldıktan sonra partiler arası görüşme trafiğini hızlandırdı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in adaylıkta ısrarcı olması nedeniyle çatı aday formülü çökerken CHP, geniş ittifak formülü üzerinde temaslarını sürdürüyor. Kulislere yansıyan formüle göre, herkes Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayını çıkaracak. Ancak aynı tarihte yapılacak milletvekili seçimlerine ilişkin en geniş ittifak sağlanacak. Parlamento’da ittifakın güçlü temsil elde etmesi durumunda ikinci turda en yüksek oyu alan muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayı desteklenecek. İYİ Parti’ye HDP’nin yer aldığı ve yer almadığı iki seçenek üzerinden oy dağılımını gösteren simülasyon kullanılarak sunum yapılmıştı. İYİ Parti’nin, HDP’nin içinde yer almadığı bir formüle onay vermesi durumunda CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin içinde yer alacağı bir ittifak ile seçimlere girilmesi gündeme gelecek. HDP’nin ise diğer sol partilerle hareket etmesi için görüşmeler yapılacak.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, önceki gün yapılan kapalı grup toplantısında, partisinin cumhurbaşkanı adayını, “Her şeyden önce tarafsız olmalı, herkesi kucaklamalı, yargı sisteminde hukuka ve parlamenter demokrasiye dönüşü sağlamalı. Ekonomiyi bilmeli, bir başarı öyküsü olmalı ve kavgadan taraf olmamalı” sözleriyle tanımladı.

Parti kulislerinde bu profile uygun aday isimleri tartışılmaya başlandı. İstanbul Milletvekili İlhan Kesici ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Yılmaz Büyükerşen bu profillere uygun olarak değerlendirildi.

CHP Eskişehir Milletvekili Cemal Okan Yüksel ise Büyükerşen’in adaylığı ile ilgili ‘yaşlı’ olduğuna ilişkin partiden itirazlar geldiğini belirterek, “Sayın Büyükerşen başarılı bir isim, siyaset dünyasında bir duayen. Dolayısıyla yaşlı olarak eleştirilmesi haksızlık” görüşünü savundu. Kılıçdaroğlu da “Bizim cumhurbaşkanı adayımız çok miting yapmayacak, Tayyip Erdoğan’a laf yetiştirmeyecek, kavga etmeyecek. O herkese eşit mesafede duracak. Kavga edilecekse ben edeceğim” dedi. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri “Büyükerşen’i işaret ediyor” olarak algılandı.

Bakalım bugünlerde nasıl bir tablo ortaya çıkacak.

+++    +++ 

Yazımı A. Hasip Dural’ın bir şiiri ile bitireyim

Yalakalığı meslek edinenler,

Harama helaldir diyerek,

Eline ne geçerse yiyenler,

Ahiret hiç aklınıza gelmiyor mu ?
Dalkavuklukla yürütürken gemini

Yalan yere atarken yemini,

Tanımazken öksüzü, yetimi,

Ahiret hiç aklına gelmiyor mu?

Riyakarlık yer etmiş özünde,

Asla gerçek çıkmıyor sözünde,

Başı dik gezerken insan içinde,

Ahiret hiç aklınıza gelmiyor mu ?

Bakarsın namazda niyazda,

Yalan satar çarşıda, pazarda,

Şeytana pabucu giydirirken,

Ahiret hiç aklınıza gelmiyor mu?

Yalan gemisi vurunca karaya

Başlarsın Allah’a yalvarmaya,

Kul hakkını hamuduyla yerken

Ahiret hiç aklınıza gelmiyor mu?

Dostların ne derse musallada

Kul hakkı ile gelme diyor Hüda,

Azrail’e yalakalık sökmez

Ahiret hiç aklınıza gelmiyor mu?

Bu yazı toplam 396 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.