1. YAZARLAR

  2. Kerim Candan

  3. 2 Yanlış 1 Doğru Etmez
Kerim Candan

Kerim Candan

Yazarın Tüm Yazıları >

2 Yanlış 1 Doğru Etmez

A+A-

Çeyrek asırdan fazladır ülkemiz huzur ve barışını tehdit etmiş pkk nın terör saldırılarının yaşandığı günlerdeyiz. Bazen düşük yoğunluklu, bazen yüksek, bazen de çatışmasızlık adı altında günümüze kadar devam edip gelen terör belası, yine birlik beraberliğimize silah doğrultmaktadır.
Askeri yöntemlerden, diyalog ve müzakere yöntemlerine kadar farklı seçeneklerle sorunun çözümüne yaklaşan siyasi iktidarlar kısmen başarıya ulaşmış olsa da terör günümüze kadar bitmemiş ve devam etmiştir.

Cumhuriyetin kurulmasından itibaren ötekileştirme ve tek tipçi devlet anlayışı esas nedeni oluştursa da, 1980 lerin siyasi, sosyal ya da ekonomik koşulları da terör ortamına zemin hazırlamıştır. Bu zeminin neler olduğu ya da olabileceği çok uzun bir konu ve müsaade ederseniz bunu tarihçilere bırakalım.
Bizi esas ilgilendiren terörün toplum üzerinde propaganda ile insanların psikolojisi ve moral değerlerinin bozulması, güvensizlik, endişe ve öfkeye neden olmakta, rasyonel ve sağduyulu düşünceden uzak tepkilere neden olmasıdır. Bu tepkiler içe atılabildiği gibi, dışarıya karşı ya da bir diğerine de gösterilmekte ve anlamsız gerginliklere neden olmaktadır.
Terör saldırılarının birinci amacı zaten toplumda korku ve güvensizlik oluşturmaktır ki, gücünü de buradan almaktadır. Bu nedenle korku salmak adına vahşice, gaddarca cinayetler de işleyebilmektedir. Bu insanlık dışı cinayetler veya katliamlarla bütün bir toplumu tehdit eden karanlık bir örgüt olan pkk da yıllarca bu topraklarda kan akıttı, çocukları yetim ve öksüz, anneleri evlatsız bıraktı.
Kürtler adına hareket ettiğini iddia ederken, Kürt, Türk ayırmadan on binlerce insanımız ölmüş, binlerce insanımız da sakat kalmıştır. Ayrıca terörle mücadele sürecindeki doğrudan maliyetler 550 ila 600 milyar, toplam maliyet ise 1 trilyon doları geçiyor. Yaşama hakkı ve sağlığın yanında paranın bir değeri olmaz ama bölge insanının refahına gidecek para terörle mücadeleye harcanıyor.
Bütün bunların yanında toplum olarak, teröre tepkimizi göstermeli, politikacılar ve medya üzerinde terörün bitirilmesi konusunda destekleyici bir tutum takınmamız gerekmektedir. Bu tepkiyi gösterirken pkk nın haklarını savunduğunu iddia ettiği Kürtlere, doğulu vatandaşlara, işyerlerine kategorik bir tepki ve saldırıda bulunmak terörün istediği bir sonuçtur. Çünkü herkesin herkese şüphe ile baktığı bir ortamda terör, büyümek için uygun ortamlar bulacaktır.
Bunun yanında her toplumda iyi ve kötü insanlar olmaktadır. Bazen herhangi bir Kürt vatandaşı ile yaşadığı sorun üzerinden bütün Kürtler böyle diye ithamlarda bulunmak ne İslam’a, ne hukuka ne de insanlığa uygun bir tepkidir. Çünkü suç, hata veya günah bireyseldir ve ne kardeşi, ne babayı ve anneyi ne de bir topluluğu suçlayabiliriz.
Bu bilgiler ışığında, kendimize yapılmış bir yanlışa, yanlışla mukabelede bulunmak da doğru değildir. Çünkü iki yanlıştan bir doğru çıkmayacaktır.
 

Bu yazı toplam 314 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.