1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 20- EYYÜB SULTAN (R.A.)
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

20- EYYÜB SULTAN (R.A.)

A+A-

       İstikamet Eyyüb Sultan (r.a.): Buradan, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü güzergâhından, sevgili Peygamberimizin Mihmandarı Eyyübe’l-Ensari (r.a.) ın türbesine ziyarete varıyoruz. Bu zat, Efendimiz (s.a.v.) in hicret de evinde misafir kaldığı zattır. Rasulüllahın terbiyesinde yetişmiş dünyada ziyaretçisi en bol olan sahabelerden birisidir. Mihmandarı Resuldür.

    MİHMANDARI RASÜL EYÜP SULTAN (R.A.)

       Ebu Eyyübe’l-Ensarî hazretleri, İstanbul’un muhasarasına katılanlardandır. İslam tarihinde ve muhtelif eserlerde beyan edildiğine göre, İstanbul un fethi için geldiği zaman 90 yaşının üzerinde olduğu ve Rasülüllahın teberiki olarak ordunun bu sahabeyi yanlarında getirdikleri kaydedilmektedir. Hakikaten, o günkü orduya çok faydası dokunduğu gibi, Hazreti Fatih döneminde de, İstanbulun fethinde manevi emeği vardır. İstanbul un manevi Fatihlerindendir.

          Peygamberimizin (s.a.v.) mihmandarı, Eshâb-ı kirâmın büyüklerinden. Ensârdandır. Türkiye’de “Eyyûb Sultan” olarak tanınır. Künyesi Eyyûb’dur. İsmi Hâlid olup, babasının ki Zeyd bin Kelîb, annesininki Hind binti Rebi’â bin Kâ’b idi. Baba tarafından, Ebu Eyyûb bin Zeyd bin Kelîb bin… Neccâr, anne tarafından da Hind binti Rebi’a bin… Kâ’b’ın nesliyle Hz. Muhammed (s.a.v.) ile birleşir. Hazrec kabilesine mensuptur. Doğum tarihi kesin olarak bilinmemesine rağmen, Medine’de Melik Tübbe’nin evinde doğdu.

      Melik Tübbe, Hz. İbrâhim’in dininden olup, Yemen’de Resûlullahtan (s.a.v.) yedi yüz sene önce yaşadı. Son Peygamber Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Medine’ye geleceğini devrin büyük âlimlerinden öğrenip, buraya gelerek, yerleşti. Resûlullah (s.a.v.) için dahi binalar yaptırıp, iman ettiğini bildiren bir mektup yazarak, bıraktı. Hz. Resûlullah, Hicret-i Nebevî’den sonra Medine-i Münevvere’ye teşrif edince, vaktiyle Melik Tübbe’nin yaptırdığı ve Hz. Hâlid’in ikamet ettiği evin bahçesine devenin çökmesiyle bu mektup çıkarılıp, Peygamberimize (s.a.v.) arz edildi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.