1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. 2014’e Vedaya Son Beş Gün
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

2014’e Vedaya Son Beş Gün

A+A-

Kaldı 5 gün…
Beş gün sonra Allah izin verirse yeni bir yılla yaşamımıza devam edeceğiz. Kimileri yeni yıla hayır dualarıyla, kimileri de tepinerek girecekler. Bu durumla alakalı olarak kendi kendimize sormalıyız?
Gelecek yıl bizlere ne getirecek?
2014 yılında nasıl bir hayat yaşadık? Koskoca yılı heder mi ettik? Yoksa israf etmeden hem kendimizin hem de insanlığın hayrı ve selameti için mi çabaladık?
Namazlar eksiksiz kılındı mı?
Oruçlar, eksiksiz ve hakkın rızasına uygun tutuldu mu?
Zenginlerimiz zekâtını kısmadan kırpmadan hakkıyla ihtiyaç sahiplerine tevdi etti mi?
Gücü yerinde olanlar hac vazifesini ifa edebildiler mi?
Ne kadar gıybette bulunduk? Ölü kardeşlerimizin etlerinden ne kadar yedik? Kısa hayatlarımızın içini gıybet ve dedikodu gibi metastaz hastalıklarla mı doldurduk?
Komşunuz tok muydu? Yoksa açlıktan ya da borç dert yüzünden huzursuz muydu? Ne kadar yokladınız? Kapısını kaç kez çalarak hal ve hatırını sordunuz?
Koca yılın yüzde kaçını televizyon dizilerine feda ettiniz? Kurtlar Vadisi, Karagül, Güzel Köylü, Kiraz Mevsimi, Kocamın Ailesi, Sungurlar, Küçük Gelin, Küçük Ağa, Karadayı isimli yapıtlar en çok izlenen dizilermiş. Bu dizilerde ki hayal ürünü senaryoların devamını merak ettiğiniz kadar, eşinizin dostunuzun, komşularınızın reel hayatta ki sorunlarını merak ettiniz mi?
Geçen yıl, bayramlar dışında kaç defa geçmişlerinizin kabirlerini ziyaret ederek birer Fatiha okuyarak gönüllerini aldınız? Günün birinde o toprağın altına hepimizin gireceğini kaç defa tefekkür ederek kendinize çeki düzen verdiniz?
Geçen yıl boyunca doyumsuz dünya hırsınızı beslemek amacıyla aldığınız banka kredileri için ne kadar faiz ödediniz? Bunları öderken hiç o faizin haram olduğunu, bunu mecburiyet ve başka çare yok gibi safsata düşüncelerle besleyerek kendinizi kaç defa avuttunuz?
Hastanelerde yatan insanları ziyaret ettiniz mi? O insanların imtihanlarına şahit oldukça halinize kaç defa şükrettiniz? O da mı iş yoğunluğunuza kurban gitti?
Etrafınızda kesesi kabarık arkadaşlarınızla lüks lokantalarda kebapları yerken kaç defa ihtiyaç sahiplerine ziyafet çekme planı yaptınız?
Çocuklarınızla baş başa oturup onlara kaç defa Allah’ın emirlerini, Resulünün sünnetini anlatarak İslami dimağlarını gıdalandırdınız?
Dünyamızda, ülkemizde, şehrimizde onca ihtiyaç sahibi insanlara aldırmadan arabalarınızın modelini yenilediniz mi? “Haa! Elbette merkep gibi çalıştınız, hak ettiniz canım!” Ama asgari ücretlilerde canhıraş çalışarak zor şartlar altında ailesinin geçimini sağlamaya çabalamadılar mı? Onların yerine kendinizi kaç defa koydunuz? Onların sırtından kazandığınız büyük rakamları harcarken kimi kandırdığınızı düşündünüz?
İstediği kadar mal depolayabileceği halde, buna asla tevessül etmeyen Allah’ın habibi peygamber efendimiz (sav)’in vefatı sonrası mal varlığını yazayım mı? Dikkatle okuyun:
Zaruri olarak kullandığı elbisesi, birkaç su kabı, içinde yıkandıkları tekne, iki adet kilim, bir çarşaf, makas, tarak, misvak gibi eşyaları, kılıç, ok, zırh, mızrak, miğferden oluşan silahları, “Düldül” adındaki bir devesi, savaş ganimeti olarak payına düşen ve devlet reisi olarak bundan ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını gidermekle yükümlü olduğu; “Fedek” arazinin yarısı, Ümmü’l-Kura’nın üçte biri, Hayber’den kendisine düşen beşte biri olan payı ve Ben-i Nadir’den bir kaleden ibaret olan arazi.
İnşallah utanmışsınızdır.
Evet, koskoca bir sene daha 5 gün sonra geri kalacak?
Ömür bahçesinin gülünün solmasına bir adım daha yaklaştık.
Madde yüklü bir hayatın getirecekleriyle yeni bir yıla daha girilecek. Ya da götürdükleriyle bir yıla daha veda edilecek. Kimisi yeni yıla girerken kendini mutlu eden mal varlığının sevincini yaşayacak. Diğeri de zaten zor olan geçim hayatına yeni yılla devam edecek.
2015 yılını iyi planlamak lazım. İçini doldurmak lazım.
Maddenin değil, mananın kıymetine odaklanmak lazım. Sevgi ve saygının günümüzde ki en geçerli akçe olduğunu anlamak lazım. Hoşgörü odaklı bir hayata selam etmek lazım.
Haksız mıyım?

 

Bu yazı toplam 413 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.