1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2015 Yılında Kurulu Enerji Gücümüzdeki Artışın Tamamı Yenilenebilir Kaynaklara Dayalı
2015 Yılında Kurulu Enerji Gücümüzdeki Artışın Tamamı Yenilenebilir Kaynaklara Dayalı

2015 Yılında Kurulu Enerji Gücümüzdeki Artışın Tamamı Yenilenebilir Kaynaklara Dayalı

Sanayi, Ticaret ve Enerji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız Sabancı Üniversitesi ve Uluslararası Enerji Ajansınca İstanbul’da düzenlenen 7. Uluslararası Enerji Forumuna katıldı.

A+A-
Foruma Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol, Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Matar Al Neyadi, Japonya Başbakanı Başdanışmanı Eiichi Hasegawa ve çok sayıda yerli ve yabancı CEO katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan Altunyaldız, enerjinin ekonomik büyüme ve sosyal kalkınmanın ana unsuru olduğu, büyüme ve nüfus artışı ile enerji talebinin paralel bir seyir izlediğini, bunun yanında küresel sera gazı salınımının üçte ikisinin enerji kaynaklı olduğunu vurguladı. 
Altunyaldız, Paris İklim Konferansında ülkelerin sera gazı salınımına ilişkin niyet beyanında bulunduğunu, Türkiye’nin bu doğrultuda özellikle yenilenebilir enerji, enerji verimliliğinin artırılması ve nükleer enerji alanlarında pek çok önemli adım attığını ve 2023 yılına kadar bu alanlarda ciddi mesafe kaydedeceğini belirtti.
2015 yılında kurulu gücümüzde gerçekleştirilen 3.628 MW’lık artışın neredeyse tamamının yenilenebilir kaynaklara dayalı olduğunu ifade eden Altunyaldız, bu durumun AK Parti iktidarlarının yenilenebilir enerji uygulamalarının olumlu sonuçlarının en güzel göstergelerinden biri olduğunu belirtti.
Türkiye’nin enerji stratejisini; arz güvenliği, kaynak çeşitliliği, enerji verimliliği ve yenilenebilir kaynaklardan azami ölçüde yararlanma hususlarının oluşturduğunu vurgulayan Altunyaldız, Türkiye’nin son 10 yılda OECD ülkeleri arasında enerji talebini en çok artıran ülkelerin başında geldiğini, küresel ölçekte Çin’den sonra ikinci sırada yer aldığı ifade etti.
2023 yılında enerji talep artış hızının yüzde 6 seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini belirten Altunyaldız, AK Parti Hükümetlerince enerji alanında ortaya konulan vizyon ve stratejiler ile Türkiye’nin enerji merkezi olma yolunda 2023 yılında;

Kurulu gücün 120.000 MW’a yükseleceğini, yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam enerji kaynakları içerisinde payının %30’a yükseleceği, hidroenerji, rüzgar, güneş ve jeotermal enerji kapasitelerinin ciddi miktarlarda artırılacağı,  doğalgaz depolama kapasitesinin 5 milyar m3 seviyesine çıkarılacağı, enerji borsası kurulacağı, nükleer enerji santrallerinden elektrik üretimine başlanılacağı, özellikle binalarda, sanayide ve ulaşımda enerji verimliliğinin artırılacağını ifade etti.  

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.