1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 2016 Selçuklu Esnaf Kredi Kefalet’in En Parlak Yılı Oldu
2016 Selçuklu Esnaf Kredi Kefalet’in En Parlak Yılı Oldu

2016 Selçuklu Esnaf Kredi Kefalet’in En Parlak Yılı Oldu

Selçuklu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin 17’inci Olan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. Genel Kurulda konuşan Selçuklu Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Baybağan, 2016 yılında en parlak dönemlerinden birini yaşadıklarını söyl

A+A-

S.S. Selçuklu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 17.Olağan Genel Kurulu dün Mevlana Bera Otel’de gerçekleştirildi. Genel Kurula Halk Bankası Şube Müdürleri, Konya Ticaret İl Müdürü Haşmet Yılmaz, İlçe Kefalet Kooperatifi Başkanları ve kooperatiflerin ortakları katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kurulda 2016 yılı çalışmalarının değerlendirmesi yapıldı. Kurulda 2016 yılı Denetim Kurulu Faaliyet Raporları ile bilanço ve gelir gider hesaplamaları ayrı ayrı müzakere edildi. Müzakereler sonucu 2016 yılı raporları ibra edilirken, 2017 yılı tahmini bütçe bilançosu da oylanarak kabul edildi.

Esnaf Kredi Kooperatifinin 2016 yılı değerlendirme ve 2017 yılı planlamasının görüşüldüğü kurulda konuşan Selçuklu Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Mehmet Baybağan, 2016 yılı değerlendirmelerine bakıldığında Selçuklu Esnaf Kredi ve Kefalet’in en parlak dönemlerinden birini yaşadığını söyledi. Baybağan, “2016 yılı Selçuklu Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi açısından değerlendirildiğinde, Kooperatifimizin en parlak dönemlerinden birini daha geride bıraktığımızı görmekteyiz. Kooperatifimiz 2016 yılında da çalışmalarını normal seyrinde devam ettirmiş ve 2016 yılı içerisinde bir önceki yıla göre kredi hacminde yüzde 21 artış sağlamıştır.”dedi.

ESNAF TEKNOLOJİYE AYAK UYDURDU
Esnafın, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığıyla teknolojiye ayak uydurduğunu, iş yerlerini modern bir sistemde işlettiğini ve sağladığı istihdamlarla ekonomiye bel kemiği olma misyonunu devam ettirdiğini aktardı. Esnafa işleri ve iş yerleri ile ilgili sağladıkları destekleri de anlatan Baybağan, “Toplumumuzun temel taşını oluşturan, ekonomimizin bel kemiği olarak bilinen Esnaf ve Sanatkarlarımız; teknolojiliğin getirdiği yeniliklerle kendi işyerlerini modern bir şekilde dizayn etmek, araç, gereç, makine ve teçhizatlarını yenilemek, sermayelerine sermaye katmak için Kooperatifimiz kefaleti ile kredi kullanarak, piyasanın canlanmasına, Katma değer artışına, dolayısıyla istihdama da katkı sağlamışlardır. Bu dönem içerisinde Kooperatifimiz kefaleti ile kullandırılan kredilerin geri dönüş tahsilatlarında da fazla aksama olmadan, ortaklarımız tarafından yerine gereği yerine getirilmektedir.”diye konuştu.

KREDİ DESTEKLERİ YÜZDE 75 OLSUN
Konuşmasının devamında 2017 Yılı beklentilerini dile getiren Başkan Mehmet Baybağan, Bütün esnaf ve sanatkarların, ülkenin ekonomik durumunun genel olarak iyi olmasına rağmen tekelcilik ve büyük mağazaların yaygınlaşması sebebiyle sıkıntılı günler yaşadığını söyledi. Küçük esnafta piyasanın özel günler haricinde genel olarak durgun olduğunu söyleyen Başkan Baybağan, esnafın bir türlü beklentisi olan kazancı sağlayamadığına değindi. Bu noktada esnaf ve sanatkarlara kullandırılan kredilerde yüzde 50 olan destek yardımlarının yüzde 75’e çıkartılmasının esnafa büyük kolaylık sağlayacağını belirtti. Esnafın durumunun düzeltilmesi için, düzenleyici ve dengeleyici çalışmalar yapılması gerektiğini ifade eden Başkan, vergi çeşitliliğinin sadeleştirilmesi ve bazı tedbirler ile önlemlerin alınmasının en büyük istekleri olduğunu aktardı.

ESNAFI DESTEKSİZ BIRAKMAYIZ
Konuşmasının sonuna kooperatiflerini ve esnafları desteksiz bırakmayan herkese teşekkür eden Baybağan, “Kooperatifimizin gelişmesinde ve büyümesinde, gereken önemi gösteren her zaman esnaf ve sanatkarın yanında olan, başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Binali Yıldırım'a, Bakanlar Kuruluna, Millet Vekillerimize, T.Halk Bankası Genel Müdürünün şahsında, Halkbank şube müdürlerine şükranlarımızı arz ediyoruz. Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimizin iş ve işlemlerinde; banka ve hükümet nezdinde en kısa sürede sorunlarını çözebilen ve TESKOMB’ u marka haline getiren Genel Başkanımız Sayın A.Kadir Akgül’e de Teşekkürlerimizi Sunuyoruz. 2017 yılının başta ülkemiz olmak üzere, bütün dünya ülkelerine barış, güven ve huzur sağlanması ile esnaf ve sanatkarlara da helalinden bol bereketli kazançlar getirmesini temenni ediyoruz.”ifadelerine yer verdi./Ümit ÖZEL

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.