1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Ali ACAR

  3. 2016 yılında Ekonomik Yapı Göstergeleri
Prof. Dr. Ali ACAR

Prof. Dr. Ali ACAR

Yazarın Tüm Yazıları >

2016 yılında Ekonomik Yapı Göstergeleri

A+A-

Türkiye 2016 ya girerken ekonomik büyümesini sürdüren, cari açığını azaltan, ihracatını önemli ölçüde artıran, 3. Havalimanı ve 3. Köprü başta olmak üzere yatırımlarına devam eden başarılı bir ekonomik performansına şahit olduk. Bu performansın ekonomiyi ve siyaseti yürüten siyasal iktidarın halkın beklentilerine cevap verebilen kabullenen(daha ilerisi rızaya dayanan)bir siyasi iradenin olumlu yansımaları olarak ortaya çıkmaktadır.

2015 yılsonu itibarıyla Bir tek o ülke (Malta)geçti! Türkiye büyümede Avrupa'yı solladı...3.çeyrek büyüme hızı 2015(4. Çeyrek daha ileride açıklanacak)Türkiye’nin ekonomik büyümesi %4 oranında gerçekleşti. Euro bölgesi28 ülke büyümesi %1.90 oranında gerçekleşti.
Bu göstergeler Türkiye’nin ekonomik yapısının giderek güçleneceği anlamına gelmektedir.
Son seçimlerden sonra ülkemizde; Gelir dağılımında olumlu gelişmeler gözlenmiştir. 2002 yılı öncesi Milli gelir dağılımının toplum katmanlarına adil dağılımını gösteren gini katsayısı 450 oranlarından 330 oranına düşmüştür. Yani gelir dağılımında alt ve orta tabaka açısından olumlu gelişmeler görülmektedir.
George Friedman, dünyaca ünlü uluslararası ilişkiler uzmanı ve jeo-stratejist. 1996’da kurduğu ve yaklaşık 70 analistin çalıştığı özel düşünce kuruluşu Stratfor,“Gölge CIA” olarak da anılıyor. Dünyanın dev şirketlerine dış politika ve ekonomi konularında danışmanlık yapıyor. Onun yaptığı analiz ve yorumlar tüm dünyada politik çevrelerde yakından takip ediliyor. Friedman yeni kitabı “Gelecek 100 Yıl – 21. Yüzyıl için Öngörüler”de Türkiye’ye çok önemli bir rol biçiyor. Friedman’a göre, Türkiye 21’inci yüzyılın süper güçlerinden biri olacak. 2020’de Türkiye ilk 10ekonomi arasına girecek.
Türkiye Arap ülkelerinin liderliğine soyunan Türkiye, modernleştikçe toplum giderek daha kalkınacak ve rejim olarak ılımlı İslam görüşü siyasi iktidarda hakim olacak Türkiye sadece politik arenada değil ekonomide de güçlenecek. 2020’de ilk 10 ekonomi arasına girecek.
Bu görüşüne ilişkin ülkemizin ekonomik yapısına bakıldığında ekonomik büyümede Avrupa ülkelerini solladık bile yani 2020 ye daha varılmadan Türkiye Avrupa’nın ilk onları arasında çoktan yer almıştı.
Türkiye bölgesel bir güçten zamanla global bir güç haline geliyor. Arap dünyası ve Doğu Akdeniz’de dominant güç olacak. Zamanla Kafkaslar, Orta Asya, Kuzey Afrika’nın bazı bölgeleri ile Balkanlar’da da etkin şekilde güçlenecek.

Gerçekte bölgede Amerika’nın gücü azaldıkça, bölge ülkelerinin zayıflığı ve istikrarsızlığı Türkiye’yi daha aktif bir rol almaya zorlayacak.
Arap ülkeleri pek çok faktör nedeniyle derinden bölünmüş, parçalanmış durumda. Türkiye’nin Arap ülkeleri ile geleneksel ilişkisi, politik işbirliği karşılığında onlara ticari fırsatları sağlamak üzerinde... Elbette Arap dünyası içinde Türk gücüne karşı bir direnç olacaktır ama Türkiye’nin Arap ülkelerinin anlaşmazlıklarından yararlanma konusundaki tarihi yeteneği yeniden ortaya çıkacak.
Ortaya çıkacak ifadesini yazarken Suudi Arabistan'a resmi ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönüş yolunda aralarında gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan öncülüğündeki İslam İttifakı ile ilk amaçlananın terörle mücadele olduğunu belirten Erdoğan, "İslam İttifakı, esasen terörle mücadeleyi hedefliyor. Bunun tabii ki çeşitli boyutları var. Güvenlik, istihbarat boyutu, askeri boyutu var. Dini kavramların istismarının engellenmesi, İslamofobiye karşı dayanışma içinde olma boyutu var. Yapılacak çalışmalar neticesinde, ittifakın altyapısı da neleri kapsayacağı da netleşecek. Ama sayı olarak şu an itibarıyla 37 ülkeyi kapsıyor. Bu tabi çokçok önemli bir sayı. Şimdi 37 ülke ile başlaması demek, 37’de kalması anlamına değil. Bu sayı daha da artacaktır. Bu çalışma, şu an itibarıyla 37 ülkenin katılımıyla, Riyad merkezli olarak sürdürülecek. Temennim odur ki burada sekreterya da başarılı bir görev ifa eder, icra ederse, buradan çok isabetli neticeler alınabilir.
Bu ittifak sadece terör değil siyasi alandan ekonomik hayata ilişkin tüm yelpazelerde olumlu etkisini gösterecektir.
Ekonomik durumumuza bakıldığında 2015 yılında Türkiye iş Kurumu aracılığı ile 1 Milyon kişiye iş imkanı sağlanmıştır. Diğer taraftan Asgari ücret 1330 TL’ye çıkarılmıştır Buna göre net asgari ücretin bugünden itibaren bin 300 TL’ye yükseltilmesi, sadece asgari ücretlileri değil tüm çalışanları etkileyecek. Habertürk'ün haberine göre, memur ve işçi olarak çalışan herkesin ücretlerine ilave olarak ödenen 90.11 lira tutarındaki Asgari Geçim İndirimi (AGİ), 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren aylık123.43 liraya yükselecektir.
Şimdi; asgari ücret ve paralel olarak diğer ücretlerdeki artış, tüketim eğilimi yüksek olan ücretli kesimin daha çok harcama yapmasına bu da talebin artmasına yol açacaktır. Bunun sonucunda, şekilde gösterildiği gibi, gelirler de artacak ve GSYH büyümesi yukarı gidecektir. Ekonominin canlanması, talebin ve büyümenin artması, özel kesimin cirolarında artışlar yaratarak, başlangıçtaki kayıplarını telafi edecek gelişmelere yol açabilecektir. Harcamalardaki artış, dolaylı vergilerin, gelirlerdeki artış da dolaysız vergilerin tahsilâtını artıracağı için devletin vergi gelirlerinde artış ortaya çıkacaktır. Görüleceği gibi orta – uzun dönemli etkiler olumlu etkilerdir.
Asgari ücretin yükselmesi bazı olumsuzluklara da yol açabilecektir ama tedbir alındığı zaman bu olumsuzluklar ortadan kalkabilecektir. Özel kesimde maliyetler artacak, işten çıkarmalar ve dolayısıyla işsizlik oranında artış yaşanacak, maliyet artışları fiyatlara yansıtılacak ve enflasyonda yükseliş olacaktır. Ayrıca maliyet artışları nedeniyle ihracatta düşüş ortaya çıkabilecektir. Görüleceği gibi kısa dönemli etkiler olumsuz etkilerdir.
Asgari ücrete yapılan zamdan dolayı her şeye zam yapan fırsatçılar hemen zaman ortaya çıkabilir. Eğer tüketim mallarına fazla zam olursa alternatif mallara yöneliminde fayda görmekteyim.
Asgari ücret istismarcılarına ilişkin bir ibretlik örnek:
Sayın site sakinlerimiz, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren asgari ücrete yapılacak zamdan dolayı ve bu zam sebebiyle diğer hizmet ve mal alımlarındaki artışa istinaden aylık aidatımız 125 TL olmuştur. Göstereceğiniz hassasiyetten dolayı şimdiden teşekkür ederiz.
Vay istismarcılar vay, hemen asgari ücret yükseldi diye hemen her şeye zam geleceğe gibi benziyor. Daha mallara artış gelmeden, zam gelmeden… Ülke insanımızın iktisadi zihniyeti ne kadar değişmiş. Bunların zihniyetinin değişmesi gerekir. Yeni yılda da ücret artışlarının yanı sıra kazancımıza bereketler getirmesini C. Allahtan temenni ederim
 

Bu yazı toplam 700 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.