1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 2016’da, 130 Basın mensubu 'Basın Kartı' sahibi oldu
2016’da, 130 Basın mensubu 'Basın Kartı' sahibi oldu

2016’da, 130 Basın mensubu 'Basın Kartı' sahibi oldu

2016 yılını değerlendiren Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Cemil Paslı, 2016 yılında Konya, Aksaray ve Karaman’da görev yapan 130 basın mensubunun ilk defa basın kartı almaya hak kazandığını söyledi.

A+A-

Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon (BYEGM) Konya İl Müdürü Cemil Paslı, 2016 yılını değerlendirdi. 2016 yılında Konya, Aksaray ve Karaman’da görev yapan 130 basın mensubunun ilk defa basın kartı almaya hak kazandığını dile getiren Paslı, “Meşakkatli olduğu kadar sabır ve özveri isteyen gazetecilik mesleğinin icrasında 24 saat gece gündüz demeden görev yapan basın mensuplarının bir anlamda mesleki prestij kimliği olan basın kartını almaya hak kazanmaları, görev ve sorumluluk alanımızdaki iller bazında bizleri memnun etmiştir.” dedi.

BYEGM’nin 2016 Yılı Basın Kartı İstatistikleri
Paslı, Basın Yayın ve Enformasyon Konya İl Müdürlüğünün görev alanında bulunan Konya, Aksaray ve Karaman illerinde toplamda 285 basın mensubunun Basın Kartı, 57 basın mensubunun Sürekli Basın Kartı ve 200 basın mensubunun da Basın Trafik kartı taşıdığını ifade etti. 2016 yılında ilk defa basın kartı almaya hak kazanan basın mensupları hakkında da istatistiki bilgiler veren Paslı, Konya’da 36 basın mensubunun Basın Kartı, 6 basın mensubunun Sürekli Basın Kartı ve 69 basın mensubunun da Basın Trafik Kartı aldığını söyledi. Aksaray ve Karaman illerini de değerlendiren Paslı, Aksaray’da 8 basın mensubunun Basın Kartı ve 7 basın mensubunun da Trafik Basın Kartı aldığını, Karaman’da ise 3 basın mensubunun Basın Kartı ve 1 basın mensubunun da Trafik Basın Kartı almaya hak kazandığını kaydetti.

Güçlü Yerel Medya, Güçlü Demokrasi
BYEGM’nin Türkiye’de güçlü bir yerel medyanın, güçlü bir demokrasinin anahtarı olacağının bilinciyle hareket ettiğini dile getiren Paslı, yerel medyanın güçlendirilmesi için eğitim seminerleri, bilgilendirme toplantıları, gazeteci değişim programları ve basın özendirme yarışmaları düzenlendiğini söyledi. 15 Temmuz darbe girişiminin püskürtülmesinde medyanın üstlendiği role de değinen Paslı, Kurtuluş Savaşında milleti şahlandıran Milli Basın gibi, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde, yaptığı yayınlarla darbeye karşı, demokrasi yanlısı ve halktan yana tavır alan Türk medyasının, dik duruşuyla bu tarihi sınavdan başarıyla çıktığını ifade etti. Paslı, Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçen 15 Temmuz darbe kalkışması sırasında, yaptıkları yayınlarla vatandaşları ülke demokrasisine sahip çıkmaya davet ederek darbeyi engellemeye çalışan yaygın ve yerel basın yayın kuruluşlarında görevli basın mensuplarına da teşekkür etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.