1. HABERLER

  2. KONYA

  3. 2017'de Konya itfaiyesi 634 olaya müdahale etti
2017'de Konya itfaiyesi 634 olaya müdahale etti

2017'de Konya itfaiyesi 634 olaya müdahale etti

Konya İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici, son yıllarda Konya’nın merkez ilçelerinde ev yangınlarında ciddi bir azalma olduğu ve vatandaşların bilinçlendirilmesiyle minimum seviyeye düşürülebileceği bildirdi.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Geçtiğimiz yıllara göre Konya’nın merkez ilçelerinde ev yangınları oranı azaldı. Konya İtfaiye Daire Başkanı Cevdet İşbitirici, Konya’nın merkez ilçelerinde doğalgazın yaygınlaşmasıyla birlikte ev yangınlarında ciddi bir azalma olduğunu ifade etti. Kırsal kesimden kente göç eden vatandaşlarda ev ve yaşam tarzının değiştiğini dile getiren İşbitirici, kırsal kesimde sürdürdüğü yaşam tarzını kente taşımak isteyen vatandaşların sorunlarla karşılaştığını aktardı. En büyük sorunlardan birinin çatı aralarında balık pişirmek, yufka açmak ve buna bağlı olarak yangınların çıkması olarak gören Başkan İşbitirici, “Konya’nın merkez ilçelerinde doğalgaz gelemeden önce birçok ev yangını ihbarı geliyordu. Ev yangınlarının genelinde de köyden kente göç eden vatandaşlarımızın kırsaldaki hayatlarını kentte yaşamak istemeleri sonucu oluyordu. Doğalgaz bu sorunu çözdü. Doğalgaz ile birlikte daha az ihbar almaya başladık ve her geçen yıl bu oran düşüyor” dedi. Ev yangınlarının azalmasında doğalgazın etkisi olduğu kadar kentsel dönüşümlerinde etkili olduğunu dile getiren Başkan İşbitirici, “Kentsel dönüşümle beraber eski evler yıkılarak yerine derli toplu ve güzel evler yapıldı. Kentsel dönüşümün hız kazanması, gelen ihbar sayısında azalma olmasında etkili oldu. Yangına neden olan etkenlerde bir azalma oldu” şeklinde konuştu.

cevdet-isbitirici.jpg

İŞYERLERİNDE YANGIN VAKALARI AZALMADI

Doğalgazın yaygınlaşmasıyla evlerde yangınların pek çıkmadığını ama iş yerleri için aynı şeyi söylemenin mümkün olmadığını kaydeden Başkan İşbitirici, “Vatandaşlar evlerine gösterdiği ilgiyi iş yerlerine göstermiyor. İş yerlerinde daha fazla ihmalkarlık var. Bu yüzden yangın ihbarlarında her sene aynı vakalarla karşılaşıyoruz. Gittiğimiz yangın söndürme olaylarında hep aynı sorunlar yüzünden yangının çıktığını görüyoruz. Yangını söndürdükten sonra iş yeri sahibini ve çalışanları uyarıyor ve dikkatli olmalarını söylüyoruz. Yangınla mücadelede alınacak en önemli tedbir, yangını hiç çıkarmamak ve yangın çıkarabilecek şeylere karşı önlem almaktır” ifadelerini kullandı.

img-20160122-wa0094.jpg

2017 yılının ilk 6 ayında Konya itfaiyesi 634 olaya müdahale etti. Bu olayların 300’den fazlasını yangınlar oluşturdu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.