1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2017’ye ekonomi damga vuracak
2017’ye ekonomi damga vuracak

2017’ye ekonomi damga vuracak

Türkiye’nin ekonomisiyle 2017'ye damga vurması için adımlar hızlandı. Özel sektörün yükünü daha da hafifleteceklerini anlatan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kişiye ve işletmeye özel teşvik dönemine geçileceğini kaydetti. İhracatta yeni bir atağa hazırland

A+A-

Hükümet, Türkiye'nin 2017 yılına ekonomisiyle damga vurmasını sağlayacak reform ve yatırım hamlelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci önümüzdeki dönem devletin özel sektörün önünden çekilmesi için çabaladıklarını, ihracatta büyümenin önünü açacak birçok adımın hazırlıklarını yaptıklarını kaydetti. Milyonlarca çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı konusunda iyimser olduğunu da belirten Zeybekci, kıdem tazminatı başta olmak üzere kazanılmış haklarda geriye gidiş olmayacağı kanaatini taşıdığını söyledi. Zeybekci, “Kıdemde her yıla bir maaşın korunacağını düşünüyorum. Özel sektörün biriken kıdemlerinin de devlete devredilebilmesi sağlanabilir. Böylece işverenin yükü de hafifletilir. Kıdemde amacımız sıfır mağduriyet” dedi.

KIDEMDE GERİYE GİDİŞ OLMAZ
Kıdem tazminatı çalışmasını çok önemsediğini ve desteklediğini ifade eden Zeybekci, Türkiye'de çalışanların ancak yüzde 10'unun kıdem tazminatına ulaştığını kaydetti. Bu rakamın %100'e ulaşmasına uğraşıldığını belirten Zeybekci, “İnsanlar bir ay dahi çalışmışlarsa o süre kıdem tazminatı hesabına geçmeli ve birikmelidir. Bir yerlerde batan bir firma olduğu zaman firmayla beraber çalışanın alacakları batıp gitmemeli. Bu nedenle de oluşturulacak Fon'a sıcak bakıyorum. Kıdem tazminatının 15 güne düşürüleceği kanaatinde de değilim. Kazanılmış haklarda geriye gidiş olmayacağını, bir yıla bir maaşın korunacağını düşünüyorum” diye konuştu.

VERGİ TATİLİ GELİYOR
KKTC'de hafta sonu temaslar gerçekleştiren Zeybekci, uçakta gazetecilere değerlendirmeler yaptı. Zeybekci, ekonomide daha hareketli dönemin başlatılması için stratejik sektörlerde yatırıma on yıllarca 'vergi tatili' konusu da dahil bir çok çalışmalar yaptıklarını vurguladı. Kamu altyapı yatırımlarını yaptıktan sonra gerisini özel sektör eliyle yapmak gerektiğini belirten Zeybekci, “İşimiz gücümüz, reel sektörü canlandırmak, özel sektörü büyütme olacak” dedi.

EV ALAN YABANCI İÇİN VATANDAŞLIK
Turizmin ihracattan sayılması, ihracat kapsamına alınması için çalıştıklarını da anlatan Zeybekci, şunları ifade etti: “Yabancıya hizmet veren otellerin de ihracatçı gibi desteklenmesi bu hizmetin faturasının ihracattan sayılması üzerinde duruyoruz. Bu sağlık turizmi için de geçerli olacak. Türkiye'ye gelip belli bir rakamın üzerinde bir konut alan yabancıya da oturum vereceğiz. Talep halinde en kısa sürede de vatandaşlık da verilecek.”

EXIMBANK'A KÜRESEL DÖNÜŞÜM
Eximbank'ın dünyadaki eşdeğerlerine göre yeniden yapılandırılacağını söyleyen Nihat Zeybekci, “Öncelikle yurt dışı mütehhitlik hizmetleri konusunda çalışıyoruz. Yine, yurt dışında mal satan buradaki üreticiye Türkiye'den makine alırsan gel sana sıfır faizli kredi vereceğim. 3-5 yıl vadeli gibi imkanlar üzerinde duruyoruz. Yurt dışındaki alıcıları kredilendirmek de çalışmalarımız arasında” dedi. İran'la ilgili çalıştıklarını da kaydeden Zeybekci, İran'da 1 olan dış ticaret müşaviri sayısının 5'e çıkarıldığını belirterek, “İran'ı sokak, sokak, köy köy tarayacağız. Oraya giden her iş adamımızın yanında ticaret müşavirimiz ile onun mihmandarı olacak” dedi.

TEŞVİKTE YENİ DÖNEM BAŞLATILIYOR
Teşvikte kişiye ve işletmeye özel teşvik dönemine geçileceğini kaydeden Zeybekci, şöyle dedi: “Cevhere dayalı entegre tesisleri birebir şirketlerle konuşarak kurulmasını sağlayacağız... Devlet arazi, enerjide fiyat garantisi, ulaşım, liman her türlü kolaylığı ortaya koyacak... Gerekiyorsa Bakanlar Kurulu kararıyla o şirkete özel iş verilecek. Bu, yerli-yabancı sermayenin hepsine sunulacak.”

BÖLGESEL PAZARLAR ARAŞTIRILACAK
Yıl sonuna kadar bölgesel pazarların kapasitelerine yönelik çalışmalar yapacaklarını anlatan Zeybekci, iletişim, bilgisayar, elektronik yatırımlarında devletin çalışacağını söyledi. Zeybekci, “İhracat kalemleri de dahil şirketlere 'sen iletişim, sen beyaz eşya ile ilgilen teşvik edeceğiz' denilecek. Burada bir kereye mahsus teşvik olacak” ifadesini kullandı.

Yerli yüksek teknoloji için özel el atmalı
Türkiye'de yüzde 100 yerli yüksek teknolojiler ve uydular oluşmasını istiyorsak, bunun özel sektör sürece dahil edilmeden devlet eliyle zor olacağını dile getiren Ekonomi Bakanı Zeybekci, şöyle devam etti: “Başka ülkeler uzun menzilli füzelerini, uydularını her şeylerini özel sektör eliyle üretmiyor mu? Biz de insansız hava araçlarını özel sektör eliyle yapmadık mı? Artık, bilimi de teknolojiyi de sanayileşmeyi de üretimi de her şeyi özel sektör, reel sektör eliyle yapmamız gerekiyor.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.