1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 2018 Tarım ve Hayvancılık Verileri açıklandı
2018 Tarım ve Hayvancılık Verileri açıklandı

2018 Tarım ve Hayvancılık Verileri açıklandı

Tarım ve hayvancılılık, özellikle artan gıda fiyatları ile birlikte geride bıraktığımız 2018 yılında Türkiye'nin en çok konuştuğu konular arasında yer aldı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2018’in ilk 9 aylık döneminde ülke ekonomisi yüzde 4.5 büyüme kaydederken, tarımdaki büyüme yüzde 0.7 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 ikinci tahminine göre, bitkisel üretim her alanda azaldı. Bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde yüzde 4.2, sebzelerde yüzde 3, meyvelerde üretim yüzde 1.7 oranında düştü. Tarıma 2018 yılında 14.5 milyar lira destek sağlandı. 26 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Tarımsal Destekleme Kararnamesi’ne göre, mazot,yem bitkileri,bakliyat ürünleri ve hayvancılıkta destekler artırılırken, prim desteklerinde bakliyat ürünleri dışında herhangi bir artış yapılmadı. 2017’de kaldırılan besilik hayvan kesim desteği 2018’de yeniden uygulandı.
Sığır İthalatında Avrupa Lideri, Dünyada ise İkinciyiz
Türkiye yılın ilk 8 aylık döneminde 1.4 milyon baş canlı hayvan ve 46 bin ton et ithal etti. Sığır ithalatında Avrupa lideri, dünyada ise ikinciliğini sürdürdü. 
Yılın ikinci yarısında döviz kriziyle kurlarda meydana gelen artış nedeniyle ithalat cazip olmaktan çıktı. Et ve Süt Kurumu depolarında biriken 20 bin ton etin ihracatı için çalışma başlatıldı. Et ve Süt Kurumu’nun “2017 Yılı Sektör Değerlendirme Raporu” yayınlandı. Rapora göre küçükbaş ve büyükbaş canlı hayvan ihracatı tamamen sıfırlanırken, 2017 yılında küçükbaş canlı hayvan ithalatı yüzde 4581 oranında artarken, büyükbaş hayvan ithalatındaki artış yüzde 72 olarak gerçekleşti.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.