1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. 2019 SENESİ TURNUSOL İŞLEVİ GÖRECEK
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

2019 SENESİ TURNUSOL İŞLEVİ GÖRECEK

A+A-

Kaldı 10 günümüz. O gün bu yıla veda ederek yeni bir miladi yıla geçiş yapacağız. İyisiyle kötüsüyle geçen bir 2018 yılı yaşadık. Bu yılın başlangıcı sancılıydı ama bitişi daha da sancılı olacak gibi görünüyor.
Bir yerlerde hata yapıyoruz.
Ama nerede? Bunu kimse bilmiyor ya da bilemiyor ya da sorgulamak istemiyor yahut ta sorgulamasına izin verilmiyor. Ben aşağıda düşüncelerimi bu merkezden paylaşacağım.
Her şeye rağmen ben 2019 için olumlu şeyler düşünmek istiyorum. İnsanların güzelleşeceğine inanmak istiyorum. Bu yıl yaşanan ekonomik kriz neticesinde kendi öz kaynağıyla değil de bankalardan destek alarak yürüyen kesimin süzgecin altına düşeceğini ve geriye kalan ama kendi öz kaynaklarıyla piyasada tutunma çabası gösteren firmalarımızın ayan beyan ortaya çıkacağını tahmin ediyorum.
Ne oldum delisi olmayan, kazandıkça azan, şımaran değil de kazandıkça tevazu sahibi olan kesimin söz sahibi olacağını ve gerçek zenginliğin nasıl olacağını bu kriz vesilesiyle etrafa öğreteceklerini düşünüyorum.
Rekabet saçmalığıyla içinde bulunduğu yılda fiyatlarını tabana çeken hatta zararına satış yaparak bunu bir sonraki sene sübvanse ederek ayakta tutunmaya çalışan bünyeye bulaşmış virüs misali firmalarımızın ilk krizle birlikte birikmiş ve kambura dönüşmüş borç yükünü karşılayamamış olmanın bedelini batarak ödeyecekler. Onlarda sokağa çıkarak bir yerlerde iş bularak çalışacaklar. Ya da bir dükkan açarak orada hayatlarının kalan kısmını sürdürecekler. 
Evet 2019 yılı birilerini fena acıtacak.
Durum budur dostlar!
Sınırsız kredi bataklığına saplanan onca firmanın yaptıklarının gerçek yıkım yılı 2019 olacak. 
Fabrika binasını inşa ederken önce idari binadan başlayan en pahalı malzemelerle möblelerle donatarak harcamakta sınır tanımayan, yaptığı işi hava ve cakayla sürdürmek te ısrarlı olanların nedamet yılıdır yeni yıl...  
İşte bu akıma kapılmayan ve haddini bilen, işine önem veren, personeline değer veren işinin hamalı olan personelinin hadimi olan, gerçekten memleket sevdasıyla iş yapan ve kendiyle birlikte etrafını da kalkındıranların şahlanış yılı olacaktır 2019...
Haddini bilerek yaratanına karşı vazifesinde sağlam adımlar atan her an hesap vereceğinin bilinciyle dürüst hayatı benimseyen ve dünyanın geçici bir alan olduğunun farkındalığında olup hayatın sadece madde kazanmaktan ibaret olmadığını kazandıklarıyla faydalı olabilen mal ve mülkün gerçek sahibinin yalnızca Allah olduğu bilenlerin yılı olacaktır 2019...
Yıldızlar, gezegenler, dağlar, taşlar, ormanlar, denizler kimin? Bunu gerçekten sakin kafayla bir düşünün.
Büyüğünden küçüğüne mahluklar, fotonlar, parçacıklar, dalgalar kimin? Biz kiminiz? Kimiz biz? Peki ya evimiz, arabamız, koltuğumuz, yüzüğümüz, tabağımız, bardağımız, ayakkabımız? En küçük zerreden koskoca evrene kadar her şeyin Allah’ın mülkü olduğunu bilir, ama söz eşyalarımıza gelince “sahibi benim!” demekten pek de çekinmeyiz. Hatta onları Allah’ın mülkü olarak düşünmek bize biraz garip bile gelir.
Oysa sahip demek, istediğinde alıp, istediğinde veren, istediğinde kullanan, istediğinde tüketip yok eden, o şey ile ilgili tüm dilediklerini yapabilen demek değil mi? 
Kardeşlerim yukarıda yazdığım detaylara bakarak tekrar düşündükten sonra anlıyoruz ki biz hiç bir şeyin sahibi falan değiliz. Bizler onca eşyanın sadece emanet edileniyiz. Neresinden bakarsanız bakın gerçek budur.  
Bugün sanayi bölgelerinde şahit olduğumuz devasa fabrika patronlarından çiğ olanların mantığıyla “Çalıştım, kazandım, aldım”  denecek kadar basit bir durum değildir bu. Ama bir mümin olarak “Allah nasip etti ve verdi” diyebilme olgunluğuna erişmiş ve haddinin bilincinde olanların ayakta kalacağı yıldır 2019...
Eşyalarımız, bir süreliğine üzerimize zimmetlenmiş birer demirbaş gibi, belli bir müddet bize verilmiş. Sahipleniriz ama sahiplenirken ona malik olmadığımızı, bir emanetçi olarak, Allah dilediği için verildiğini ve yine Allah dilediğinde geri alınacağını biliriz. İşte gerçek bu noktadadır.
Kazandıklarıyla çığırdan çıkanların değil, kazandıkça imtihanının ağır olacağı inancıyla daha hassaslaşan ve müslümanca yaşamını sürdüren insanlarımızın yılı olacaktır 2019...

Bu yazı toplam 880 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.