1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 2019'a GİDERKEN BEKLENTİLER
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

2019'a GİDERKEN BEKLENTİLER

A+A-

16 Nisan’dan sonra her şey 2019’a göre endeksleniyor görünüyor.  Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde kurucusu olduğu ve yaklaşık 3 yıl sonra kendi ifadesiyle yuvasına, aşkına döndü.

Gerçi yine kendi ifadesiyle fikren ve gönül olarak AK Parti’den hiç kopmamıştı ama, 16 Nisan sonrasında ve  2 Mayıs’ta bu iş resmi hale geldi. 21 Mayıs’ta da partinin genel başkanlığını resmen üstlendi ve yükü ağırlaştı.İyi bir kadro ile bu yükünü hafifletebilir.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan  21 Mayıs'ta yapılan Olağanüstü Kongre'de genel başkan seçildi. Artık partili cumhurbaşkanı dönemini yaşıyoruz..

Asıl iş bundan sonra  beklentiler artıyor ama, sorunlarda  kar küresi gibi çoğalıyor.

Peki bu ne demek? Erdoğan  artık resmen partisinin  patronu oldu. Aslında zaten öyleydi. 2014 yılında resmen ayrıldığı AK Parti’nin görünmeyen ve kendisinden habersiz bir şey yapılmadığını tüm Türkiye ve dünya bilmektedir.

Elbette bu işin bir de faturası olacak...

Bundan sonra hükümetin tüm uygulamalarından, icraatlarından, yaptıklarından ve yapamadıklarından sorumlu Erdoğan’dır. İki başlılık, şunu yapamadım, bunu beceremedim, sözü geçersiz . Yani Hz. Ömer’in dediği gibi Fırat kenarında bir kuzuyu kurt kaparsa sorumlu durumda olan Erdoğan’dır denecek.

Çünkü alınan tüm kararların altında Erdoğan’ın imzası bulunuyor.. Türkiye’de sinek uçsa, arı vızıldasa, karınca yürüse onun haberi olacak.Özellikle 2019 da bu daha da netleşecek.

Bugünkü süreç ve  takvime göre bir manevra olmaz ise 2019 yılında üç seçim yapılacak. Mart ayında yerel seçimler, Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı, Kasım ayında da genel seçimler olacak. Ancak Cumhurbaşkanlığı ile genel seçimlerin birleştirilmesi gündeme gelebilir. Bu seçimler Türk halkı ilk defa 600 milletvekili seçecek.Seçim yasaları değişecek gibi görünüyor. Dar bölge, daraltılmış bölge lafları  dolaşıyor.

Bu seçimler sonrasında ise TBMM’den hükümet çıkmayacak. Yeni hükümeti Cumhurbaşkanı seçecek. Ülke bütçesini meclis değil, Cumhurbaşkanı yapacak.

Birleştirilmese bile Cumhurbaşkanlığı ile genel seçimlerin arasında pek fark olmayacak. Yani AK Parti başarılı olursa, hem genel seçimlerde hem de Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyu artacak...

Tabi ki birde madalyonun diğer yüzünü düşünmek gerekir.

Tabi ki yukarıdaki söylediklerimin AK Parti’nin isteği şeklinde gelişmesi için hemen aklıma geliveren birkaç vaatten bahsedeyim.

'Evet çıkarsa, terör bitecek, işsizlik düşecek, ekonomi düzelecek' türünden verilmiş sözler var.Bu vaadleri vatandaş kolay unutmaz ve takip etmektedir. Terör durmuş gibi görünmüyor. PKK her gün birkaç  askerimizi şehit ediyor. Bu sözler tutulmazsa, yerine getirilemez ise  yada Türkiye bugünden daha kötü durumda olursa, o zaman AK Parti oy kaybına uğrayacak. Bu durumda da partili cumhurbaşkanı olduğu için, fatura ona çıkacak. Seçilme şansı azalacak...

Şimdi bekleyip ve süreci takip edelim bakalım, Türkiye’de neler olacak? Birlikte göreceğiz.

Yazımı Albert Einstein’in bir sözü ile bitireyim:
Cehalet ne güzel lan,

Her şeyi biliyon.

Bu yazı toplam 2763 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.