1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. 2019’A GİRERKEN UYANMAK ZORUNDAYIZ
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

2019’A GİRERKEN UYANMAK ZORUNDAYIZ

A+A-

Yılın son yazısında hepinize yeni senenin hepimiz için hayırlara vesile olmasını özellikle de uzunca süredir inim inim inletilen islam ülkelerinin uyanışına vesile olması temennilerimi yüce rabbime arz etmek istiyorum. 
Gelecek yıl nasıl olacak?
Kamburlaşan ve günden güne sinir bozucu olmaya devam eden bölge coğrafyamızda ki gelişmelerin geleceği nasıl olacak?
Yeni yılda kaç masum insan daha katledilecek?
Hangi islam ülkelerinin üzerinde hangi yeni oyunlar planlanacak?
Yılın son ayının son haftalarında Amerika’dan gelen Suriye’den askerlerini çekeceğine dair açıklamalarının ardında yatan sebep nedir?
Yeni yılda nerelerde can yakıp gözyaşı akıtmayı hedefliyorlar?
Karşımıza yüzlerce soru çıkıyor.
Bunu çok iyi algılamamız ve hareket tarzımızı doğru yönde seyre yönlendirmeliyiz.
Dostu düşmanı ayırt edebilmenin inceliklerini iyi çözümlememiz lazım.
Saf çocuk gibi her defasında oynanan oyunlara aldanmanın mantıki bir izahı yok. 
İngilizlerin, "Lord Palmerston" olarak bilinen, asıl adı Henry John Temple, 3. Viscount Palmerston, (1784 –1865) olan Başbakanı, genel anlamda ülkesinin diplomasi karekterini belirleyen kişidir. Agresif bir dış politka izleyen, hatta saldırgan denecek kadar politik hamleleri savunan Lord Palmerston, dünya diplomasisini de derinden etkilemiştir. Politikasını sonraları çok meşhur olan bir cümleyle şöyle özetlemiştir: "İngiltere"nin ebedi dost ve düşmanları yoktur, değişmez çıkarları vardır." Bu sözü ben her zaman düşünürüm ve ortaya çıkan uluslararası politik oynamalarda buradan hareketle bir netice yakalamaya çalışırım. Çünkü hep ifade ettiğim gibi biz normal standartlarda düşünmeye yönlendiriliyoruz. Gerek siyasi, politik, gerekse medyatik anlamda ki tüm duruşlarda ortaya çıkan durum budur. Bu açıdan düşününce bizim seyir yönümüzde  sapmalara yol açan bu tarzımızı yenilememiz ve olaylara hatta gelişmelere farklı bir gözle bakmasını bilmeliyiz. 
Yukarıda İngiliz mantığına atfen kullanılan lafı kendine şiar edinen, 18. ve 19. yüzyıl"ın en büyük ve en güçlü imparatorluğunun dünya üzerine yapacağı tahribatı tahmin edin. Sadece Asya-Pasifik bölgesinde sömürgeleştirilmiş ülkelere, Afrika"da köleleştirilmiş toplumlara ve Ortadoğu"da parçalanmış, onlarca küçük devletlere bölünmüş coğrafyaya bakmak bile tahribatın sonuçlarını anlamamıza yetmez mi?
Lord Palmerston, görev aldığı devletin her kademesinde ve Başbakan olarak görev yaptığı dönemde bu poltikasıyla İngiltere"yi acımasız sömürü, asimilasyon ve savaş pozisyonlarına sürükleyen kişiliktir. Şiddetli politikası bir süre sonra devlet kuralı haline geldi. Kendisinden sonra görev alan neredeyse tüm başbakanlar ve dışişleri bakanları bu politikayı devam ettirdi. Meşhur İngliz diplomasisi denen şey, Lord Palmerston"un, "dostluk yoktur çıkarlar vardır" sözüyle özetlenen ve herşeyi mübah gösteren politikası üzerine kuruludur.
Şu an dünyada yürütülen kirli siyasetin temelinde de İngilizin bu mantığı olduğuna inanıyorum. 
Amerika’nın kıtalar ötesinden kalkıp Irak’ta Saddam’ı, Suriye’de Beşşar’ı ve daha nicelerini bahane ederek demokrasiyi getireceği safsatasıyla kalkıp gelmedinin temelini çok iyi algılamalı ve ona göre siyaset ve taktik geliştirmeliyiz.
Çünkü onların yaptığı budur. Bizim yapmadığımız da budur. 
Çünkü algı yönetiminde o kadar usta manevralarla oynuyorlar ki yaşadığımız kandırmacayı dahi anlayıp çözmemiz uzun yıllarımızı alıyor. Biz sadece kendi içinde yaşadığımız dünyaya odaklı hareket etmeye alıştırıldığımız için yaşanan yaşanıyor ve bitiyor. 
Sonra ertesi güne başlıyoruz. Karşımıza çıkanla mücadeleye ve önlem almaya yöneliyoruz. Tabi daha önceden bunu dahi anlayıp ona göre planını yapan İngiliz mantıklı Amerika ve benzerleri de kolayca bizi kendi planımız içinde boğabiliyorlar.
Bizim bugünden tezi yok üzerinde durmamız gereken ayrıntı budur. 
Yoksa oynanan oyun içinde figür olmaya daha çok devam ederiz. 
Yeni yılımızın bu anlayış ve yaklaşımla daha uyanık, daha realist ve daha çözüme odaklı bir yapı kazandırmasını ümit ediyorum.   

 

Bu yazı toplam 940 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.