1. YAZARLAR

  2. Serdar USMAN

  3. 2019’U “RESULULLAH (SAV) YILI” İLAN EDELİM
Serdar USMAN

Serdar USMAN

Serdar USMAN
Yazarın Tüm Yazıları >

2019’U “RESULULLAH (SAV) YILI” İLAN EDELİM

A+A-

İtirazlarınızı duyuyorum. Bizim için her an her dakika, her saat, her gün her hafta, her ay, her yıl ve her asır efendimizin (sav) yılıdır. 
Bunu bende biliyorum. Ama bunu farkındalığa çevirmemiz lazım değil mi?
İnsanlığa Resulullah (sav) efendimizi iyi atlatmamız, yeni nesillere bu şuuru çok iyi aktarmamız lazım. Her konuda olduğu gibi bunda da yeterince hassasiyetimizin kalmadığını ifade etmeliyim.
Sevgimize biz dahi inanmıyoruz. Oldukça yapmacık kalıyoruz. Tamamen koparıldık. Çocuklarımızda, gençlerimizde, yaşlılarımızda, esnafımızda, tüccarımızda, sanayicimizde, memurumuzda, işçimizde bu hassasiyeti bulamıyoruz. Cuma namazlarında ya da denk gelirse bir kaç sohbet ortamızda aklımıza geliyor. Haricinde ise kapılıp takıldığımız hayat bizi farklı yönlere çekip atıyor. Herkes inandığı gibi değil ama yaşadığı gibi inanmaya başlamış. Mevcut yaşantı seyrine baktığımız zaman kimsenin ahiret inancı kalmamış gibi bir his uyanıyor insanın dimağında. 
Hak ve hukukta kimse gereken hassasiyeti göstermez olmuş. Dualarda bile enaniyet yüklü yapısal değişikliğimiz ayyuka çıkmış. 
Kimliğimizi kaybetmişiz.
Evet maalesef, kimliğimizi kaybetmişiz. Kur’an-ı dost gören yapımızı kaybetmişiz, tamamen menfaat odaklı bir sıradanlaşmanın tutsağı olmuşuz. 
Akrabalar arasında dahi birbirimize kol kanat germe hasletimiz yok olmuş. Çıkara dayalı bir dünyanın oldukça sıradan hassasiyetsiz ve duygusuz nesnelerine dönüşmüşüz. 
İşte bu yüzden en güzel örnek aklıma geldi. Bundan ötürü içinde bulunduğumuz yılı onun yılı ilan etme düşüncesine kapıldım. Bu sene bir miad olsun istedim. Bu başlangıçla körelen ruhlarımızı, silinen benliğimizi, kaybolan hassasiyetlerimizi yeniden kazanalım istedim. 
Sizce de bu uygun değil mi?
Çünkü tamamen islam ahlakı dışında sıradan bir yaşam çizgisi başgöstermeye başladı. Kimse yaratılış gayesini bir an olsun düşünmek istemiyor. Tamamen simsarların elinde oynaşılan sahte bir dinin mensuplarına evrilmeye doğru hızla yol alıyoruz. 
Korku’nun adı Allah değil, dünyalık hedeflere ulaşamama olmuş. 
Namazın adı, yalaş şalap kılınan bir vakit namaz sonrası bildiğimiz hayatı dilediğimiz gibi yaşayıp çevirmek olmuş. 
Kısacası özümüz kaybolmuş. Hakla, hakikatle alakamız kalmamış. 
Edep timsali neferlerimizi yetişmez olmuş. 
Tamamen dünya beklentilerine odaklı islam dininin gerçek bir neferi olma yerine özümüzü kaybettiğimiz hakla alakası olmayan batıl yaşantı kuklası çok basit bir yapıya dönüştürülmüşüz. 
İslâm ahlâk nizamı, insanın Rabbine, insanın insana ve insanın eşyaya karşı davranışlarını belirleyen ve belirli bir eğitim sürecinde bunu kişilik haline getiren bir nizamdır. Bu düzen, gönüllü ve gönülden yaşama düzenidir. Bu düzen, sevginin ve saygının egemen olduğu bir mutluluk düzenidir.
İşte biz bu kişilik gerçeğini elimizden kaçıralı çok oldu. 
İslâm, Müslümanların güzel ahlâk ile donanmasını, bütün kötü huylardan uzaklaşmasını, onların kalp ve ruh temizliğinde doruk noktaya ulaşmasını ister. İnsanı eğitirken onun hem davranışlarını, hem de davranışlarına yön veren duygularını eğitir. Onun iç dünyasında sevgi, şefkat ve merhamet filizlerinin gelişip boy atmasına gayret eder. İnsanları birbirine yaklaştırıp, huzur ve mutluluklarını hazırlayacak, onlara yaşama sevinci verecek temel ahlâk kurallarını öğretir.
Bu sebeple yeni yılımızı Resulullah (sav) yılı ilan edelim istedim. 
Kopmamalıyız gerçeklerden... Bilakis daha da sarılmalıyız. 
Bunu nesillere aktaracak gerçek iman neferlerinin yetişmesine kol kanat germeliyiz. Herkes mevcut imkanlarıyla gücünün yettiği kadarını yapsa yeter. Bu kademe kademe ilerleyecek ve sonunda ana maksuda ulaşmış olacağız. 
Evet, haksız mıyım?
Bu yılı o güzel insana yeniden yaklaşma, onun getirdiklerini insanlığa daha iyi aktarma yılımız olmasın mı?

Bu yazı toplam 820 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.