1. YAZARLAR

  2. Ahmet Turan

  3. 2020’ DEN BEKLENTİLER
Ahmet Turan

Ahmet Turan

Yazarın Tüm Yazıları >

2020’ DEN BEKLENTİLER

A+A-

2019 yılının ilk günü olan 1 Ocak’ta başlayan ve 31 Aralık günü sona eren 365 günlük bir yılı daha geride bıraktık.

Bu yıl en dikkat çeken olaylar, yerel seçimler ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin sınır ötesinde terör örgütlerine karşı yaptığı başarılı operasyonlar ile yerli otomobil üretimi olmuştur. Konya da ise Metro projesi ve konutta yatay mimarinin şehirlere katkısını başlatan TOKİ projeleridir.

Geçtiğimiz yıl, milletimizi tedirgin eden, yaptıkları kalleş tuzaklarla asker, polis, kadın, çoluk çocuk katleden teröristlerin yurt içinde ve dışında başlarını ezen ve ezmeye de devam eden ordumuz milletimizin göğsünü kabartmıştır. Allah’ım devletimize ve ordumuza zeval vermez inşallah.

Milletimizin birliği ve dirliği daim olur inşallah.

Yurt içindeki olaylarda çok belli olmuyordu. Ama boğazımızı sıkmaya çalışan dış güçlerin oyunlarının sınır ötesinde bozulmaya başlaması, tarihte olduğu gibi bu milletin dostunun bir parmağı geçmediğini bizlerde görmüş olduk.

Sınır olmamıza rağmen Doğu Akdeniz de bizden başka her devlet var. Arap Baharı oyunuyla devlet otoritesini yok ettikleri ve çıkarları için iç savaş çıkarttıkları Irak’ta, Suriye de, Libya da tarihi bağımız ve sınır hattımız olmasına rağmen bizden başka herkes var.

2020 de kardeş Irak, Suriye ve Libya halkının huzuru ve kendi ülkesinde huzurlu bir yaşama kavuşması için Siyonist oyunların tamamen bozulmasını temenni ediyoruz. Doğu Türkistan da yaşayan Müslüman kardeşlerimizin Çin zulmünden kurtarılması içinde dua ediyoruz.

2020 de inşallah ABD, Rusya ve İsrail’in başını çektiği ülkelerdeki Savaş Baronları’nın tezgahları bozulur.

Yerel seçimlerin Konya özelinde değerlendirmesi yapılırsa Ak Parti’nin başarısı sonuçlara yansıdı diyebiliriz. Büyükşehir ve merkez ilçeler Karatay, Selçuklu ve Meram dahil bir çok ilçede Ak parti adayı seçimi kazandı.

Geçen yılın en önemli yatırım projesi Konya Metrosu oldu. Bu yıl ağırlıklı olarak saha çalışmaları yapılacak proje tamamlandığında, Konya’nın şehir içi yolcu taşımacılığına çok büyük katkısı olacaktır.

Şehirleşme açısından bakıldığında 2020’nin konut yapımında yatay mimarinin yaygın olarak uygulandığı bir yıl olması beklentimiz var.

Site anlayışının giderek yaygınlaştığı şehir yaşamında kültürümüzün yansıması olan komşuluk ilişkilerimiz bitme noktasına doğru hızla gitmektedir. Güvenlik öncelikli sitelerde başka yerden gelen yakın akrabalarınız dahi sizinle görüşmede veya ailece oturma düşüncesinde sorun yaşamaktadır. Akraba ilişkisi nedeniyle ziyarette bulunmak isteyen aileler sitenin güvenliğinde karşılaştıkları beklemenin ardından bir daha o tür sitelerdeki akrabaya gitmemeye dikkat ettiği için akraba ilişkileri de zarar görmektedir.

Yatay mimari komşuluk ilişkilerini yanında inancımız gereği önerilen akraba ilişkilerini de güçlendiren bir yapılaşmadır. Tarihimiz de örnekleriyle doludur.

Bizim anlayışımızda, inancımızda, kültürümüzde olmayan yalnızlaşma ‘Güvenlikli Siteler ‘ sayesinde hızla artmış, toplumsal yapımızda da sorunlar oluşmasına yol açılmıştır. Hatadan dönülmesi elzem olarak görülmektedir.

Kentsel dönüşüm projeleri, yeni konut projeleri ile TOKİ projelerinde yatay mimari önemle korunmalıdır.

Huzur için toplumun sorumluluğu, ya da sorumlu insanların çoğunluğu temel etkendir. Her insanın yanına bir güvenlik görevlisi vermek imkanı yoktur. Ama her insanın kalbine Allah korkusu yerleştirmek şehirlerin ya da insanların toplu olarak yaşadığı yerleşim yerlerinin huzuru için yeterli bir tedbirdir.

Allah’ıma emanet olursunuz inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar