1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 215- KÂBE-İ M. VE RAVZA-İ MUTAHHARA’DAKİ HATLAR
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

215- KÂBE-İ M. VE RAVZA-İ MUTAHHARA’DAKİ HATLAR

A+A-

Kâbe örtüsündeki “NEBBİ’ ‘İBÂDΔ29 “VE İZ SEELEKE ‘İBÂDΔ30 “VE BEŞŞİRİ’L-MÜ’MİNÎNE”31, MEN YA’MEL SÛEN32VE İNNÎ LE-ĞAFFÂR33 âyetlerinin yanı sıra, Kâbe kapısındaki “KUL Y ‘İBÂDİYE’LLEZÎNE ESRAFÛ”34, “ĞÂFİRİ’Z-ZENB, KÂBİLİ’T-TEVB”35 , “KETEBE RABBÜKÜM ‘ÂL NEFSİHİ’R-RAHME”36 âyetleri ile Allah’ın engin rahmeti vurgulanarak ümitsizlik reddedilmekte; Mescid-i Nebevî’nin Kadınlar kapısındaki “VE MEN YAKNÜT” âyetleriyle -Peygamber hanımları özelinde- mümin kadınlara birtakım tavsiyelerde bulunulmakta; yine aynı yerdeki “Lİ’R-RİCÂLİ NASÎB” âyetiyle kadınlara ve erkeklere, kadın ve erkek olarak kendi rollerini oynamaları, birbirlerinin özelliklerine göz dikmemeleri salık verilmekte;
Kubâ mescidindeki “ELİFLÂMMÎM ZÂLİKE’L-KİTÂB” âyetleriyle felâha ereceklerin kimler olduğu, dış pencerelerdeki “VE SÂRİ’Û İLÂ MAĞFİRATİN MİN RABBİKÜM VE CENNETİN” ifadesiyle insanlar ibadete teşvik edilmekte; Kanunî ve Kayıtbay mihraplarındaki “ET-TÂİBÛNE’L-‘ÂBİDÛN, KUL SADAKA’LLÂH, İNNE EVLE’N-NÂS” âyetleri ve Kâbe örtüsündeki Kureyş sûresi ile ziyaretçilere bir müminin taşıması gereken sıfatlar ve Allah’a -Hz. İbrahim’in yolundan giderek- kulluk etmeleri gerektiği hatırlatılmaktadır.
Sonuç olarak; Kâbe ve Ravza’da yazılı âyetler Allah’ın engin rahmeti, kıble, hac, namaz, Hz. Peygamber, Hz. İbrahim ve Mescid-i Harâm çerçevesinde yoğunlaşmaktadır. Böylece hac, umre vb. amaçlarla kutsal mekânları ziyaret edenlere, söz konusu mekânların önemi tekraren vurgulanmakta; özellikle “her tür günahtan tevbe etme imkânı bulunduğu” hatırlatılmaktadır.(Devamı edecek)
NAMAZDA TADİLİ ERKAN
Ebulfaruk Süleyman Hilmi tunahan Silistrev. (k.s.) hazretleri, namazda tadili erkanın lüzumunu anlatırken buyururlar ki; “Tadili erkâna dikkat edenin, rızkınız bereketlenir. Tadili erkânın üç faydası vardır. 1. Cemali ilahiye kavuşturur. 2. Mağfireti ilahiye ye kavuşturur. 3.

Bu yazı toplam 484 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.