1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 23 bin öğrenci Konya’ya gelecek
23 bin öğrenci  Konya’ya gelecek

23 bin öğrenci Konya’ya gelecek

Yaklaşık 2 milyon adayın merakla beklediği üniversite yerleştirme sonuçlarını geçtiğimiz gün açıklandı. Üniversite şehri olan ve bünyesinde 4 üniversite bulunduran Konya, bu yıl 23 bin 44 öğrenciye ev sahipliği yapacak.

A+A-

Mesut ERCÜMENT

Yaklaşık 2 milyon öğrencinin merakla beklediği üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte 696 bin 241 öğrenci üniversitelere kayıt hakkı kazandı. Bünyesinde 4 üniversite bulunduran Konya ise 23 bin 44 öğrenciye ev sahipliği yapacak. Türkiye’nin köklü üniversitelerinden olan Selçuk Üniversitesi, lisans ve ön lisans olmak üzere toplamda 15 bin 422 öğrenciyi ağırlayacak. Ek yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bu sayısının artması bekleniyor. Selçuk Üniversitesinden sonra öğrencilerin Konya’da en çok tercih ettiği üniversite ise Necmettin Erbakan Üniversitesi(NEÜ) oldu. Yerleştirme sonuçlarına göre bu yıl 5 bin 709 öğrenci NEÜ’yü tercih etti. Ahilik kültürünün temsilcisi KTO Karatay Üniversitesine olan ilgi bu yıl da devam etti. KTO Karatay üniversitesini bu yıl bin 823 öğrenci tercih etti ve kayıt zamanını beklemeye koyuldu. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi ise, açtığı 3 bölümde 90 öğrenciyi tam burslu olarak üniversitesine kazandırdı.

selcuk-universitesi-uc-alanda-dunyada-ilk-500’de-5.jpg
KONYA HIZLA BÜYÜYOR

Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, üniversite yerleştirme sınavları sonuçlarına göre bu yıl 90 öğrenciyi üniversitesinde ağırlayacak. 3 bölümde açılan 90 kişilik kontenjan tam olarak doldurularak ek kontenjan bırakılmadı. 4 yıl önce kurulan ve hızla büyüyen Tarım üniversitesi, Mühendislik ve Mimarlık fakültesine 50 kişi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesine 20 kişi ve Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesine de 20 kişiyi yerleştirdi.

 Necmettin Erbakan Üniversitesi ise, bu yıl öğrenci yerleştirmek için lisans ve ön lisans alanında 6 bin 927 kişilik kontenjan açtı. Bazı bölümlerde açılan kontenjanın üstünde bir yerleştirme yapılmasına rağmen bin 218 kişilik boş kontenjan ek yerleştirmelerde öğrencileri bekliyor olacak. Necmettin Erbakan Üniversitesinde eğitim görmek için bu yıl Konya’ya 5 bin 709 öğrenci gelecek.

 KTO Karatay Üniversitesi 2017-2018 eğitim öğretim yılında bin 823 öğrenci tarafından tercih edildi.

6 Fakülte, 2 Meslek Yüksekokul, 1 Yüksekokulda toplam 37 programda ÖSYS ile öğrenciler KTO’yu tercih ettiler. Türkiye’de bulunan 65 vakıf üniversitesi içerisinde lisans ve ön lisans doluluk oranları dahilinde KTO Karatay üniversitesi iyi bir konuma yükselmiş durumda.

maxresdefault.jpg
HUKUK FAKÜLTESİ ÖN SIRADA

Son yıllarda yaptığı önemli yatırımlarla üniversite şehri olan Konya, bünyesinde barındırdığı 4 üniversiteyle ön plana çıkmayı başarıyor. Bu yıl yapılan LYS sonuçlarına göre 23 bin 44 öğrenci Konya’da bulunan 4 üniversiteyi seçerek kayıt yapma hakkı elde etti. 4 üniversitenin kontenjan ve yerleştirmesine bakıldığında fakülteler arasında en çok öğrencinin yerleştiği fakülte olarak Hukuk Fakülteleri ön sıradaki yerini aldı. Hukuk Fakültelerine bakıldığında üniversite adayları en çok Selçuk Üniversitesi hukuk fakültesini seçtiği görülüyor. Selçuk Üniversitesi, 600 hukuk öğrencisini bu yıl bünyesine kattı. Üniversitelerin kendi içinde en çok öğrenci yerleştirdiği fakülteler ise şöyle sıralandı: “Selçuk Üniversitesi Hukuk fakültesi örgün ve ikinci öğretim olarak 600 öğrenciyi bünyesine dahil etti. Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesine 220 yeni öğrenci kazandırdı. KTO Karatay Üniversitesi, Hukuk fakültesine 125 kişiyi dahil etti. Son olarak Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesine 50 öğrenci yerleşti.”
2-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.