Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız

Ahmet Yıldız
Yazarın Tüm Yazıları >

23 Nisan

A+A-

Yıllardır benim için mutat alışagelmiş olan ilkokul çocuklarının ziyaretleridir.

Benim yaşama sevincim olur öğrenmek isteyenlere istediklerini verebilmek. Evet, ilköğretim öğrencileri ziyaretçilerimdi. Hepsiyle tek tek hal hatır sordum ve sonra kalem, defter ve dergiden oluşan hediyelerimi takdim ettim.
Sonrasında 23 Nisan ile ilgili şiir, yazı istediler. Onlar isterlerde ben vermez miyim? Anlayacakları dilden nutuk da atmayı bile ihmal etmedim. Bu sohbeti sevgili okuyucularımla paylaşayım istedim. Kısa ve öz olarak nedir 23 Nisan diyerek yazmaya başladım;
Adıyla örtüşen: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak yıllardır kutlana gelmiştir. Alışagelmişliğin ötesinde ne mana taşıdığını anlamak ve anlatmak gerekir öyle değil mi?

Meydanlarda, spor sahalarında, salonlarda kuru nutuk atmaktan öte mensubu bulunduğu Aziz Türk Milletinin Osmanlı Türk Devletinden kalan mirası TÜRKİYE CUMHURİYETİ olarak yeniden dirilişinin tarihidir çıkış noktasıdır!

Buyurun bu çıkış noktasını hep beraber tekrar idrak edelim!
23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.
Atatürk, 23 Nisan 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979'da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir.
Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgal eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.
Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanları çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir.
Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun.
Atatürk diyor ki:
“Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.”
Böylesi Türk Milleti için açılan kutlu çığırdan gitmek bizlere fırsattır. Yoksa başka yollara saparsak çığ altında kalarak yok olmaya mahkûm oluruz.
Çocuklara bugünün hatırası coşkusuyla ilkokul öğretmenim Osman Özkan’ın bize öğrettiği yörük Ali, türküsünü hep beraber söyledik;
Şu Dalma'dan geçtin mi
Soğuk sular içtin mi
Efelerin içinde
Yörük Ali'yi seçtin mi
Hey gidinin efesi
Efesi efelerin efesi
Şu Dalma'nın çeşmesi
Ne hoş olur içmesi
Yörük de Ali'yi sorarsan
Efelerin seçmesi
Hey gidinin efesi
Efesi efelerin efesi
Cepkeninin kolları
Parıldıyor pulları
Yörük de Ali geliyor
Açıl Aydın yolları
Hey gidinin efesi
Efesi efelerin efesi 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.