1. YAZARLAR

  2. Dursun Seyis

  3. 23 Nisan Bayramı Ve Çocuklarımız
Dursun Seyis

Dursun Seyis

Dursun Seyis
Yazarın Tüm Yazıları >

23 Nisan Bayramı Ve Çocuklarımız

A+A-

Bugün Ulusal bayramlarımızdan birini kutluyoruz.
Bugün 23 Nisan Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı. Ulu Önder Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir.
Dünya’da bu anlamda kutlanılan bir çocuk bayramı bulunmamaktadır. Atatürk Türk Milletinin geleceği olan çocuklarımızı onurlandırmak, vatan, millet ve bayrak sevgisini çocuk yaşta yavrularımızın beynine nakş etmek için bu bayramı onların minik yüreklerinde duymaları için armağan etmiştir.
Bugün Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı tüm dünya çocuklarının da adeta bayramı olmuştur ve Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelecek minik çocuklar bu bayramda Türkiye’ye gelmekte ve Türkiye’ni tanımakta, bugünün küçüklerinin, yarınların büyükleri olacağından, bugünlerde atılan dostluk temelini gelecekte büyütüp, yüceltecekleri düşünülmüştür.
İşte Konya’mızda da bu anlamda özellikle Gençlik ve spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’ın büyük desteği, Valilik, belediyeler ve bazı kurum ve kuruluşların katkıları ile 4. Rumi çocuk spor oyunları yapılmakta ve beklide geleceğin yine çocuk oyunları olimpiyatlarının temeli atılmaktadır.
Çocuklarımız bizim için her şeydir. Onlar bizim neslimizin devamının teminatıdır. Türk Milletinin geleceğinin teminatıdır. Çocuklarımızı iyi yetiştirmeliyiz. Çocuklarımızın eğitimi önce aileden, sonra da ilk adımını altığı ilköğretimden başlar. Ailenin yapısı, eğitim düzeyi, özellikle de annenin vereceği eğitim çok önemlidir. Burada annelere de büyük görev düşmektedir. Yani çocuklarımızı eğitecek annelerinde eğitilmesi gerekir. İyi yetişen çocuklar, yarınlarda anne ve baba olacaklarına göre, onların çocukları da vatan sevgisiyle, bayrak sevgisiyle, millet ülküsüyle yetişecektir.
Yine Okullarımızda öğretmenlerimizde aynı şekilde eğitilmeli ve yetiştirilmelidir. Burada bir şey söylemek istiyorum. Bakanlığımızın adının Milli Eğitim olduğunu unutmamalıyız. Eğitimimiz Milli olmaz ise, her şeyi baştan aşağı Milli diye yazsak da olmaz.
Çocuklarımız tek taraflı yetiştirilmemelidir. Hz. Peygamberimizin bugünlerde kutladığımız doğum gününde bir hadis-i şerifini de çocuklarımız için düşünmeliyiz.
“Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya, yarın ölecekmiş gibi ahret için çalışmalıyız.”
Eğer çocuklarımız tek taraflı yetiştirilirse yukarıdaki sözlerden birisi eksik kalacaktır.
Çocuklarımıza hem milli, hem manevi değerleri iyi öğretmeliyiz. Bunları öğrenen çocukların yarınlarda ülkesi, vatani, bayrağı için çalışacağından kimsenin şüphesi olmasın. Burada bir şeye daha dikkat çekmek istiyorum. Bayramın isminin içinde geçen egemenlik çok önemlidir. Bazı kafası karışıklar şunu iyi bilmelidir ki, egemenlik ilk önce Allah’ındır. Ondan sonra maddi anlamda ise necip milletimizindir. Bunların üstünde bir güç yoktur.
Yine belirtmek isterim ki, çocuklarımız geleceğimiz olduğuna göre geçmişimizi de bu çocuklarımız iyi bilmelidir. İyi bilmelidir ki, dostumuzu, düşmanımızı tanımaları ve kendileri de ona göre yetiştirilmelidir.
Türk Milletinin var olma savaşında en büyük basamaklardan birisi olan Çanakkale Savaşları çocuklarımıza iyi anlatılmalıdır. Bu bağlamda Konya’mızda yürüyen Çanakkale savaşları müzesi bugünlerde Kültür Parkta bulunuyor. Burayı da çocuklarımız görmelidir.
Yazımı Prof. Dr. Birçoğunuzun bildiği, takip ettiği Üstün Dökmenin çocuklarımız için söylediği 8 madde ile bitireyim.
Geleceğin suçlusunu yetiştirmenin 8 basit kuralı…

1. Küçükken daha, çocuğa ne isterse vermeye başla!
Ki herkesin onun geçimini sağlamakla mükellef olduğuna inansın…

2. Fena sözler söylediğinde gül!
Ki, kendisinin akıllı olduğuna inansın…

3. Ona düşünmeyi, beynini kullanmayı öğretme sakın!
Bırak, on sekizine gelince kendisi karar versin…

4. Yerde bıraktığı her şeyi kaldır: kitaplarını, giysilerini, pabuçlarını… Onun için her şeyi sen yap!
Ki sorumlulukları hep başkalarına yüklesin…

5. Onun önünde sık sık kavga et!
Ki bir gün aile parçalanırsa pek de şaşırmasın…

6. Ona istediği kadar harçlık vermekten kaçınma!
Asla kendi parasını kazanmanın ne demek olduğunu öğrenmesin…

7. Yiyecekmiş, içecekmiş, konformuş, tüm arzularını yerine getir!
Ki istediklerini her zaman elde etmeye şartlansın…

8. Komşulara, öğretmenlere, polise, vs. karşı hep onun tarafında ol!
Ki hepsine karşı önyargılarla davransın…
İşte bu sözlerden de çocuklarımızı yetiştirirken ders almamız, düşünmemiz gerekir. Bu nedenle de tüm çocuklarımızın bayramını gönülden kutluyor, gözlerinden öpüyorum.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.