1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 24- ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPAYAN FATİH SULTAN MEHMET HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

24- ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPAYAN FATİH SULTAN MEHMET HAN

A+A-

       Bu mübarek zata bol bol Fatiha ve ihlâsı şerifler göndererek oradan, İstanbul’un Fatih semtine Fatih Sultan Mehmed Han’ın Türbesine gidiyoruz. O Fatih ki, çağ açıp çağ kapayan yüce Hakan, cennet mekân Sultan Mehmet Han’dır. Bu necip millete, hatta İslam âlemine, belde-i Tayyibe ismiyle Kuran da övülen bu şehri kazandıran o büyük Hakanı ziyaret ediyoruz. Yani bize dünyalar değerinde, hatta kıymeti hesaplanamayan bu şehrin, gönül sultanlarını ziyaret etmekle vefa borcumuzu ödemeye çalışıyoruz.

     500 yıllık o muhteşem eser, ihtişamından hiç bir şey kaybetmemiş. Minarelerinde ki o heybet, mimari güzelliği hele içerisinde ki manevi hava teneffüs edildiği zaman ta kalbinin, gönlünün her tarafını sarmakta ve kendinizi bir kuş gibi hafif hissettirmektedir. Gönül sultanlığı ile dünya sultanlığını birbirine karıştırmadan, yüce Osmanlı ülkesini idare eden bu büyüğümüzü de ziyaretten sonra, Tabii ki çok yakınında metfun bulunan Yavuz Sultan Selim han ( cennet mekânı) da unutmayıp Fatihalar ve ihlâsı şerifler gönderelim. O Yavuz ki Cihan Padişahı, yerine göre şecaatli olduğu kadar da mütevazıdır. Yavuz Selim isimli bir roman da diyor ki;

       Yavuz Selim Han Muzaffer bir kumandan ve padişah olarak Mısırın fethinden dönerken Gebze’ye gelirler. Ordu kısa bir müddet orda istirahat ederken, kimseye haber vermeden İZMİT DERİNCEDEN bir kayığa binerek saraya gelir. Hâlbuki ordunun ihtişamla geldiğini duyan devlet erkânı hazırlıklar yapmışlar karşılamak için yemekler ve şenlikler düzenlemişler. Fakat olup bitenden haberleri yok. Ordu çok geçmeden İstanbul’a girer. Her kesin gözü padişahtadır. Lakin kimse onu göremez. Çünkü o, azametli ve şecaatli olduğu kadarda mütevazı bir zattır. Nümayişten tezahürattan hiç hoşlanmaz idi. Burada da bu meziyetini göstermiştir. Ruhları şad olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.