1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 24- ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPAYAN FATİH SULTAN MEHMET HAN
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

24- ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPAYAN FATİH SULTAN MEHMET HAN

A+A-

Kanuni Sultan Süleyman: Saygın SOY yazar, eserinde nakleder ki:

     Kanuni, Süleymaniye Camiini yaptıracağında, Mimar Sınanı çağırır ve bu araziye cami, inşaat yapılırmı? Yapılırsa nasıl bir şey olur? der.

       Mimar Sinan; arazinin üzerinde, padişaha cevap vermez. Etraftakiler pür dikkat! Padişah, ikinci defa aynı soruyu sorar, yine cevap alamaz. Etraftakiler ve devlet erkânı, kanuninin huyunu çok iyi bildiklerinden endişeyle bakarlar duruma. Fakat Kanuni hiç kızmamış. Üçüncü defa sorar yine cevap alamaz. Lakin Mimar araziyi şöyle bir dolaşır. Zaten o ekranda projesini seyretmektedir. Dolaşıp geldikten sonra;

       Sultanım bu araziye düşündüğünüz gibi çok güzel bir cami yapılır der.

          Padişah;

           Senin böyle düşünerek, hesaplayarak yapacağından emindim diyerek hoşnutluğunu beyan eder. Bir şeyi de sormayı ihmal etmez ve derki;

      Neden araziye girerken başını eğdin?  Cevaben Mimar Sinan;

          Sultanım, Caminin kapısından eğilerek girdiğimi hissettim der.

      Mimar Sinan önce yapacağı işi planlar, hayallendirir, düzgün bulursa devam eder, şayet düşündüğü projede noksanlık bulursa derhal değiştirirdi. Sonraya bırakmaz idi. Başarılarında yatan sırlardan birisi buydu.

             Yine aynı eserde yazdığına göre: Adamın birisinin kuyusu var, kuyudan suyu beygirle çıkarıyor. Çıkarırken de dolap beygirini çok kamçılarmış. Dolap beygiri bundan son derece muzdarip. Nasıl ne zaman kurtulurum diye düşünürken, mal sahibi bahçesini satar yani bahçe el değiştirir.

            Buna çok sevinen dolap beygirinin kulağına, yeni sahibi “ merak etme bundan sonra hiç kırbaç yemeyeceksin”der. Dolap beygiri de buna çok sevinir. Lakin yeni sahibi, bunun boynuna bir ip, ipin ucuna da bir tutam ot bağlar. Hayvancağız, Otu ipin ucundan alacağım diye hem uğraşır ve hem de dönermiş. Kırbaç yememiş ama otun peşinden dolaşınca daha beter olmuş.

        İnsanın hedefi olmalı. Zira hedefi olmayanı, hedefi çok olanlar daima kullanmasını bilirler. (devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.