1. YAZARLAR

  2. Lütfi AYHAN

  3. 24 HAZİRAN MACERA MI TECRÜBE Mİ?
Lütfi AYHAN

Lütfi AYHAN

Yazarın Tüm Yazıları >

24 HAZİRAN MACERA MI TECRÜBE Mİ?

A+A-

2002 yılı idi. Daha önceleri Demirel’in, Ecevit’in,  Özal’ın  tek başlarına sürdüğü halk otobüsü,  Kaptan Ecevit ve yardımcıları M. Yılmaz ve D. Bahçelinin idaresinde ilerlerken değişik sebeplerle çamura saplandı ve oradan çıkamadı. Otobüs mü bozulmuştu, kaptan mı yanlış yola girmişti anlaşılamadı. Bu durumdan faydalanmak isteyen bazı çevreler illegal yoldan Otobüse kaptan atamak istediler. Laikin Bahçeli bu duruma karşı çıktı ve “kaptan atama hakkı milletin!  Gelin ona soralım” dedi ve seçimler yapıldı. Halk bu sefer Kasımpaşa’da doğan Beyoğlunda  taksi, İstanbuldaMidübüs süren ve halk tarafından da şoförlüğü beğenilen recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye Halk otobüssünü sürsün otobüsü ve içindekileri selamete ulaştırsın diye kaptan koltuğuna oturttu.

O günden bu güne 15 yıldan fazla zaman geçti . Recep Kaptan Otobüsü bir çok badireler ( Çözüm süreci rampası, 15 Temmuz vartası, Enflasyon dalgaları, dış borç iç borç fırtınaları, değersiz lira çölleri, dünyayı kasıp kavuran adaletsizlik fırtınaları…) atlatarak bu günlere sağ salim getirdi. Bu dönemde çok ama çok büyük işler de yapıldı. Köprüler, duble yollar, barajlar, hava alanları, okullar, hastaneler. Kaptan otobüsü kullanırken bir şeyin farkına vardı.  Şoföre, otobüse yola aşırı müdahale ediliyordu. Kaptan bir gözü yolda iken bir yandan da bu müdahalelerle uğraşmak zorunda kalıyor bu da yolcuların güvenliğini büyük tehlikeye atıyordu. Bunun üzerine halka sistemi değiştirelim mi diye soran Erdoğana halk, “evet” cevabını verdi ve sistem değişikliğine gidildi( başkanlık sistemi) . Yeni sistemle yeni kaptanı seçmek üzere, kaptan ve onu destekleyen bahçeli 24 Haziran durağında durdular ve halka/millete, “ yeni kaptanınız seçin!” dediler. Halk her zaman yaptığı gibi yeni kaptan adaylarını dinlemeye başladı. Hali hazırdaki kaptan ve diğer yeni kaptan adayları başladılar propagandaya.

Aday çoktu yalnız üçü ön plana çıkıyordu.

1- Selamet, Refah sürücü kurslarından b ehliyetini alan,   Ak parti şoför okulundan da,  E.ve tüm  araçları kullanma ehliyeti alan, İstanbul halk otobüsünde tecrübe kazanan ve 2002 den beri de her türlü aracı kullanan Erdoğan…

2- CHP sürücü kursundan ehliyet almış, lakin ne taksi kullanmış ne de midibüs... CHP servis aracına aday olmuş lakin Kılıçdaroğlunayenilmişde yenilmiş.  Yani CHP nin servis aracını sürmesine bile izin verilmemiş, Buna rağmen, “ ben Türkiye Halk Otobüsüne kaptan olacağım”  iddiasındaki sayın İnce.  (Bu sürücü kursundan ehliyetli kaptanların “Türkiye Halk otobüsünü” sürdükleri dönemlerde otobüs genellikle ya arıza yapmış, ya da yolcularla şoför birbirine girmiş, halk bunu iyi hatırlıyor)

3-Birde bayan bir şoför adayımız var. Sayın Akşener. O’ da, “ ben bu otobüsü sürebilirim” diye iyi propaganda yapıyor. Onda da tecrübe sıfır.

Şimdi 24 Haziran durağında Türki’ye halkı (otobüs yolcuları)bir karar verecek: Ya CHP sürücü kurslarından ehliyetli, ömründe bir taksi, bir  minibüs bile  kullanmamış Kaptan İnce’yi şoför koltuğuna oturtacak; ya çok kısa bir süre önce, kendisinin  açtığı İ.P sürücü kursundan ehliyetli, yol ve araç  tecrübesi olmayan  M. Akşener’i kaptanlığa getirecek, ya da  15 yıldır kaptanlık yapan, uluslar arası tecrübe kazanmış, ömrü şoförlükle geçmiş, taksi kullanmış, minübüs kullanmış, halk otobüsünü karlı dağlardan, susuz çöllerden, çamurlu virajlaradan geçirerek  bu günlere getirmiş, araç ve yol bilgisi mükemmel Kaptan Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar, “ Durmak yok yola devam” diyerek koltuğa oturtacak.

Bakalım sonuç nasıl olacak? Macera mı kazanacak tecrübe mi?  Hep birlikte göreceğiz. Mevla neylerse güzel eyler.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.