1. YAZARLAR

  2. Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

  3. 24 Kasım Öğretmenler Günü
Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Prof. Dr. Mustafa UZUNPOSTALCI

Mustafa Uzunpostalcı
Yazarın Tüm Yazıları >

24 Kasım Öğretmenler Günü

A+A-

Takvim yapraklarına baktığımızda günler arasında bir fark göremeyiz. Çünkü adları farklı olsa da birbiri ardı sıra gelen günlerin, oluşumu bakımından, birbirlerinden her hangi bir fark yoktur. Bu sebeple de her günü bir olarak algılarız.
Ancak her gün yapılan işler aynı değildir. İnsanların her geçen günde yaptıkları ile gelen günde yapacakları işler çoğu zaman birbirinden farklıdır. Bunun böyle olması da normaldir.
Gerçi her gün aynı şeyleri yapmak durumunda bulunan kimselere sorsak onlar bize rutin olan işleri, yani aynı işleri yaptıklarını söylerler. Böyle söyleyerek her günün kendileri açısından aynı geçtiğini ve aynı şeyleri tekrarladıklarını ifade ederler.
Kişiler yapmak durumunda bulundukları işleri her gün tekrarlasalar da o işleri yaparken yaşadıkları duygular farklı olabilir veya tam anlamıyla farklıdır. Bir önceki günde yaptığı işi yaparken, meselâ her hangi bir sebeple canı sıkılmış olan bir kimse ertesi günü aynı işi yapıyor olsa da o gün kendisini teşvik eden bir şeylerin bulunduğunu fark edebilir. Dolayısıyla da o gün aynı işi daha bir iştah ve sevinçle yapabilir. İşte bu bir farklılıktır.

Şöyle bir düşündüğümüzde bir öğretmen için de her gün yaptığı işlerin kendisi için rutin işler olduğunu zannedebiliriz. Hâlbuki durum hiç de öyle değildir.
Zira bir önceki gün öğrenciler konuyu anlasınlar ve öğrenme konusunda her hangi bir sıkıntı çekmesinler diye yorulan ve sonunda yine de öğrencilerin anlamadıklarını gören bir öğretmen ertesi günü öğrencilerin neredeyse tamamının anladığını görürse eriştiği mutluluğun sınırı yoktur.
Böyle bir durumda ulaşılan başarıda ve alınan sonuçta öğretmen sadece kendisinin değil, öğrencilerin de gayret, dikkat ve isteklerini sezmesi onu erişilmez bir mutluluğa sevk eder.
Bu durumda da o gün yapacağı eğitim ve öğretimin zevki bir başka olur. Dolayısıyla bir öğretmen için çalıştığı her günün ayrı bir önemi vardır. Çünkü her gün yenidir ve her yeni günde yapılan işler de ona göre yenidir.

Burada önemli olan bu günlerden birinin de öğretmenler için ayrılmış olmasıdır. Bu ayrı günün önemi, her insanın bir öğretmenin önünde oturup ondan bir şeyler öğrenmiş olduğunun kendisine hatırlatılmış olmasıdır. Bunu hatırlayan, kendisine bazı şeyleri öğreten bir öğretmeninin bulunduğunu hatırlamış olduğu gibi, öğretmenini hatırlayan da kendisinin bir zamanlar birilerinden bir şeyler öğrenmiş olduğunu hatırlamış olmasıdır.
Bu açılardan baktığımızda böyle bir günün ayrılmış olması gerçekten önemlidir.
Yalnız, günümüzde öğretmen denilince kişinin ilk defa önünde oturduğu kişi akla gelmektedir. Bundan dolayı da günümüzde ‘öğretmenler günü’ denince akla ilkokul öğretmenleri için ayrılmış bir gün hatıra gelmektedir. Veya böyle zannedilmektedir. Yanlış olan budur. Çünkü bir kimsenin hayatta kendilerinden şu veya bu şekilde ve her hangi bir yaşta bir şeyler öğrenmiş olduğu kimseler o kişinin öğretmenidir. Bundan dolayı öğretmenler günü aynı zamanda onların da günüdür.
Sözümüzü şöyle bitirelim: Bütün öğretmenlere öğretmenler günü kutlu olsun ve kendilerine mutluluk getirsin. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.