1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 25-MERKEZ EFENDİ HAZRETLERİ
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

25-MERKEZ EFENDİ HAZRETLERİ

A+A-

Gönül mimarlarından Merkez Efendi Hz; Topkapı semtinde türbesi bulunan MERKEZ EFENDİ ismiyle meşhur olan bu zatın esas ismi Muslihiddin’dir. Merkez Efendi lakabını, manevi bir unvan olarak hocası Sümbül Sinan Hz. vermiştir. Meşhur Manisa Şifalı Mesir Macunu bu zatın eseridir. Onun için, tabib dediyebiliriz.

      KANUNI SULTAN SÜLEYMANIN annesi bu macun ile şifa bulmuştur. Bu macun birçok dertlere deva olduğu söylenmektedir. Yine bir kuyu kazmıştır ki, o sudan içenler hastalıklarına şifa bulmuşlardır.

      Çilehane; Çile farsça da kırk demektir. Evliyaullahdan bazıları, dünya ve dünya insanlarından uzak, tenha bir yerde, zeytin, su veya buna benzer ufak katıklarla idare edip yemek yemeden kırk gün Rabbisi ile baş başa, ona hep ibadetle meşgul olurlar. Yani manevi terbiye ve terakki için orada bulunur ki, manen yetişmiş veya yetiştirilmiş olurlar. Bu hale İNZİVA da denilir. İşte gördüğümüz o zatın çilehanesi de bu kabildendir.

        PİR MERKEZ EFENDİ

      Bu saygı değer zat, hayatta iken bir gün, kendi dervişlerine şöyle der.”Bir defasında şurada secde ederken yer altından bir ses işittim! Ya Şeyh, ben burada yedi bin yıl bir kırmızı renkli, sudan lezzetli hayat pınarıyım. Senin emrinle yeryüzüne çıkmaya memurum. Cenabı hak, beni Humma hastalığına yakalananlara ilaç kılmış. Beni bu hapisten muhakkak kurtar “ şeklinde ricada bulunur.

      Bu rica üzerine Pir Merkez Efendi: “ Gelin dostlar, sizinle şu seccadenin bulunduğu yerde bir kuyu kazalım” diyerek, besmele ile önce kendileri yere ayağı ile bir kere vururlar. Sonra bütün dervişler üşüşeşerek bir su kuyusu kazarlar. Hala kırmızı renkli büyük bir pınardır. Her kim sabahleyin aç karna bu hoş lezzetli sudan üç kere içse, Allahın emri ile humma hastalığından kurtulurmuş. “Merkez Efendi “ adıyla şöhreti her tarafa yayılan bir su kuyusudur. (Seyahatname e.ç.c.1.s259) . Maalesef şu anda o kuyu da su bulunmamaktadır. Çilehanesinde o kuyunun kanalı vardır. Üstü örtülüdür).                  

       Bu muhterem zata da bir Fatiha on bir ihlâs okuyup hediye ettikten sonra, Panoramaya, yani üç boyutlu gösteri, İstanbul un fethini canlandıran 1453 müzesine. Buruya da uğrarsanız İstanbul un fethinde Hz. Fatih ile beraberliği yaşarsınız, tavsiye ederim.

       Büyükçekmece ilçesinde bulunan Milli Park ve orada bulunan Meşhur Mimar Sinan köprüsü ile yine o zatın eseri olan Sokullu Mehmet Paşa Camii’nin yanında bulunan taş oyma Minareyi tarih aşkı ve ecdat sevgisi iye gezerek seyahatimizi devam ettiriyoruz.

        İstanbul Büyükçekmece ilçesinde tarihi Mimar Sinan köprünü de görüp gezmeyi unutmayalım…(devam edecek)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.