Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

27 Nisan

A+A-

Türkiye 1946'da Demokrat Parti'nin kurulması ile çok partili sisteme geçti. Demokrat Parti'nin 1950'de iktidara gelmesi ile ülkeye egemen güçlerin de egemenliklerinin son bulduğu yıldır.

10 yıllık DP iktidarı bir çok hizmetleri sığdıran Merhum Adnan Menderes toplumda herkesin bildiği en büyük icraatı CHP’nin Türkçe' ye çevirdiği ezanı aslına döndürmesi olduğunu bilir.

27 Mayıs 1960'da Adnan Menderes ve 2 arkadaşının idamı ile başlayan Türkiye'de darbeler süreci 12 Mart 1971 Muhtırası, 12 Eylül 1980 Darbesi, 28 Şubat 1997 post modern darbe, 27 Nisan 2007 E-Muhtırası ve son olarak 15 Temmuz 2016 Kanlı FEFÖ darbeleri tüm bu darbelerde kaybeden hep Ülke ve Millet olmuş kazanan ise Türkiye düşmanı güçler olmuştur.

27 Nisan'a gelen süreçte AK Parti iktidarının ilk 5 yıllık dönemi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacakken AK Parti sürecin her zamanki gibi işleyeceğini düşündü. Abdullah Gül’ü aday gösterdi.

Ancak bir takım güçler içerdeki maşalarını devreye sokarak AK Parti'ye Cumhurbaşkanı seçtirmemek için sözde cumhuriyet mitingleri düzenlemeye başladılar. Dertleri ülke olmayan kaymak tabaka son kale olarak gördüğü Cumhurbaşkanlığı makamının da ellerinden kayıp gitmesinden endişe ediyorlardı ve korktukları başlarına geldi.

367 ŞARTI

Bugüne kadar uygulanan teamüllerin dışına çıkıp bu kez eski Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu "367 kuralını" ortaya attı. 10. Cumhurbaşkanı seçiminde uygulanmayan bir kuralı "367 kuralını" uygulamaya soktular.

Mecliste 357 Milletvekili' nin oyunu alan Abdullah Gül 3. turda seçildi CHP, Gül'ün 357 "evet" oyu aldığı seçimleri Anayasa Mahkemesi'ne götürdü. Anayasa Mahkemesi'nin tersi bir karar vermesi o günlerde düşünülemezdi. CHP, asker ve sokaktaki seçkinci modernlerin dediği oldu, mahkeme Haşim Kılıç ve Sacit Adalı' nın hayır oyuna karşılık oy çokluğuyla seçimi iptal etti.

27 NİSAN 'E-POSTA DARBESİ'

Bu yetmez, bir darbe de ordudan gelmeliydi. Şimdiye kadar "modern darbe", "post modern darbe" gibi birbirinden değişik darbeler yapmış olan ordu, bu kez 27 Nisan gecesi "e-posta darbesiyle" sahneye çıktı. Asker, internet üzerinden yayınladığı bildiride şunları söyledi:

"Son günlerde, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde öne çıkan sorun, laikliğin tartışılması konusuna odaklanmış durumdadır. Bu durum, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından endişe ile izlenmektedir. Unutulmamalıdır ki, Türk Silahlı Kuvvetleri bu tartışmalarda taraftır ve laikliğin kesin savunucusudur. Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri yapılmakta olan tartışmaların ve olumsuz yöndeki yorumların kesin olarak karşısındadır, gerektiğinde tavrını ve davranışlarını açık ve net bir şekilde ortaya koyacaktır. Bundan kimsenin şüphesinin olmaması gerekir."

Ertesi gün ordunun şakşakçıları birbiri ardına ortaya çıkmaya başladı. CHP Sözcüsü Mustafa Özyürek, "Tabii bu bir muhtıradır. Hükümetin bunun gereğini yerine getirmesi gerekir" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in ise sevincine diyecek yoktu. "Genelkurmay'ın tespitleri bizim tespitlerimizden farklı değildir. Altına imzamızı atarız" dedi.

HÜKÜMETTEN YANIT

Ama galiba bu kez istedikleri olmayacaktı. Orta yerde şapkasını alıp gidecek politikacılar yoktu sanki. Bu "mürteciler" kolay kolay pes etmeyecekti. Ertesi gün Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek kürsüye çıktı gayet sakin bir sesle şunları söyledi: "Başbakanlık'a bağlı bir kurum olan Genelkurmay Başkanlığı'nın herhangi bir konuda hükümete karşı bir ifade kullanması demokratik bir hukuk devletinde düşünülemez. Genelkurmay Başkanlığı, hükümetin emrinde, görevleri Anayasa ve yasalarla tarif edilmiş bir kurumdur. Anayasamıza göre, Genelkurmay Başkanı görev ve yetkilerinden dolayı Başbakan'a karşı sorumludur. Cevabını vererek bu muhtırayı verenlere en güzel cevabı vermiştir.

Madem demokraside son karar mercii halktır, o halde halka gitmek en iyi yoldur. Hemen erken seçim kararını alındı. 22 Temmuz 2007'de seçimler yapıldı. AK Parti bu kez daha güçlü bir şekilde, yüzde 47 oy oranıyla geri geldi. Meclis tamamen yenilendi.

Böylece Türkiye Darbecilere cevap veren bir Hükümet ile tanışmış oldu.

Bu yazı toplam 575 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.