1. YAZARLAR

  2. Ahmet ÖZER

  3. 27 Nisan’dan 24 Haziran’a
Ahmet ÖZER

Ahmet ÖZER

Yazarın Tüm Yazıları >

27 Nisan’dan 24 Haziran’a

A+A-

3 gün önce 27 Nisan idi. Bundan tam 11 yıl önce vesayet düzeni, AK Parti’ye Cumhurbaşkanı seçtirmemek için harekete geçmişti.

AK Parti Genel Başkanı olan ve Cumhurbaşkanı adaylığı kendisinin hakkı olan Erdoğan’ın olası adaylığını engellemek için en az bir yıl önce harekete geçtiler.

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan salı grup toplantısında kürsüye çıktı ve “Cumhurbaşkanı adayımız, kardeşim Abdullah Gül’dür” diyerek kendi hakkı olan makamı, kardeşlik hukukuyla bağlı olduğu Gül’e hediye etti.

10 kez Cumhurbaşkanı seçen TBMM 11. Cumhurbaşkanı seçiminde Yargıtay eski başsavcısı Sabih Kanadoğlu “TBMM’deki oylamaya 367 milletvekili katılmazsa seçim iptal” olur diyordu. CHP beklendiği gibi bu garabete sahip çıkan parti oldu.

Tek dertleri kaostan beslenmek olan CHPbaşta olmak üzere vesayet düzenine yapışarak ayakta kalmaya çalışan siyasi yapılar, kişiler, STK’lar, sermayedarlar, medya, akademi vbkişiler bir türlü sakinleşmiyordu.

14 Nisan’da Cumhuriyet mitingleri adıyla kitleleri sokaklara döküp “Sözde değil özde laik” cumhurbaşkanı isteriz dediler. Atatürkçü Düşünce Derneği meydan mitingleri yaptı, kalabalık “Çankaya laiktir, laik kalacak” sloganları atıldı. Darbe çağrıları yapıldı.

Adına her ne kadar Cumhuriyet mitingi dense de açılan pankart ve atılan sloganlar ile Ordu’yu darbe yapmaya çağırıyorlardı.

Tüm bu çağrılara ordu içinde cunta heveslisi bir grup 27 Nisan gecesi TSK’nın internet sitesine koydukları bir bildiri ile darbe severlerin isteklerine cevap verdi

AK Parti Hükümeti’nin Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığından vazgeçmesini laikliği korumak adına buna izin vermeyeceğiz diyerek seçimleri engellemek istemişler ancak başarılı olamamışlardır.

Bu bildiriye en çok sevinen de CHP ve darbe isteyen belli bir kesim olmuştur. Hükümet bu bildiriden sonra korkup kaçacak zanneden bu çevreler ertesi günü Hükümetin verdiği cevap ile hüsrana uğramışlardır.

Tüm bu süreçlerden geçen Türkiye yeni sistem olan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçmek için 24 Haziran’da seçime gidecek.

18 Nisan’da alınan seçim kararından sonra Muhalefet Partileri panikledi ve aday bulma telaşına düştü panik halinde 2014 seçimlerinde ki gibi bir çatı aday arayışına girdiler.

Saadet Partisi’nin önerdiği çatı aday Abdullah Gül oldu. CHP ve HDP bu isme olumlu yaklaştı ancak İP ve CHP’nin içinden bazı isimler Abdullah Gül’e karşı çıkınca bu çatı kurulmadan çöktü tüm bu süreçler yaşanırken ismi zikredilen Abdullah Gül Cumartesi günü açıklama yaptı.

Gül açıklamasında aday değilim dedi

Gül’ün bu tavrı özellikle AK Parti çevresinde ve toplumun büyük bir kesiminde hayal kırıklığına sebep oldu Gül’den beklenen ismi geçtiği ilk gün çıkıp Bir faninin erişebileceği tüm makamlara ulaştım
Bundan sonra bir beklentim yok.2007 yılında Erdoğan’ın kendisi için söylediği Kardeşim Erdoğan benimde Cumhurbaşkanı adayımdır demesi idi ama kendisi bunu tercih etmeyip üzerimde uzlaşı olsa idi aday olurdum diyerek bu güne kadarki siyasi kariyerinde kazandığı ne varsa kaybetmiş ve siyasi bir mevta olarak tarih sahnesinde yerini almıştır.

Ahmet Davutoğlu ve Bülent Arınç’tan beklenen açıklama

Eski Başbakan ve Konya Milletvekili Sayın Ahmet Davutoğlu AK Parti'nin almış olduğu karar, benim de kararımdır. AK Parti'nin adayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan hepimizin adayıdır. Bu konuda spekülasyon yapılmasını da doğru bulmam.

TBMM eski Başkanı Sayın Bülent Arınç AK Parti'den başka bir partiye başımı çevirmem. İyi bir AK Partiliyim. Ben aktif siyasi hayatımda meclis başkanlığına kadar, başbakan yardımcılığına kadar, 20 yıl süren milletvekilliğine kadar her kademesinde bulundum. Kendi irademle isteyerek ve bilinçli bir şekilde aktif siyasete veda ettim. Bundan sonra da siyaseti düşünmüyorum" dedi.

AK Parti içinde fitne çıkarmak isteyenleri heveslerini kursaklarında bırakmışlardır.

Seçim yaklaştı devlet içindeki kriptolar harekete geçti.

Seçim tarihi açıklanır açıklanmaz denetimler hızlandı bazı yerlerde vergi ve trafik denetimlerininartırıldığına dair duyumlar almaktayız.

İktidara vatandaşı sövdürme faaliyeti diyorum buna.

Bu tür uygulamalarda lütfen duyarlı olup ilgili birimlere konu hakkında bilgi verilmesi gerekmektedir.

Kripto FETÖ'cülerve eski devlet artıklarının kasıtlı olarak seçimleri etkilemek için yapılan uygulamalarıdır.

Bu tür uygulamalar özellikle 2014 seçimlerin den sonra hep yapıldı ama yine de duyarsız olmayın şikâyet hakkınızı kullanın!

 

Bu yazı toplam 707 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.