1. YAZARLAR

  2. Mustafa ÖZYURT

  3. 27- SERHAT ŞEHRİMİZ EDİRNE
Mustafa ÖZYURT

Mustafa ÖZYURT

mustafa özyurt
Yazarın Tüm Yazıları >

27- SERHAT ŞEHRİMİZ EDİRNE

A+A-

        97 sene Osmanlıya Payitaht olmuş güzel bir şehrimizdir. Hem tabii ve hem de tarihi değerleri bakımından çok zengindir. Bu şehre evliyanın büyüklerinden Hasan Sezai hazretleri ayrı bir değer katmaktadır.

      İstanbul fethedildikten sonra payitaht İstanbul’a taşınmıştır. Bu ilimiz de en meşhur olan eserlerden ŞÜKRÜ PAŞA KIŞLASI vardır ki, o kışlayı gördüğümüz de kendimizi, acımasız Balkan savaşlarından Bulgar savaşının olduğu devirde bulduk adeta!

      Bu kışla cennet mekan ll. Abdulhamid Han tarafından inşa ettirilmiş bir TABYA’ dır. Yani HAMİDİYE TABYALARI diye zikredilmektedir. Buradan kanunların çıkartıldığı ADALET SARAYINA geçiyoruz. Bunun yanında bulunan, Balkan savaşlında, Bulgar harbinde hunharca, aç ve susuz bırakılarak şehit edilen, sayıları onbeş-yiğirmi binden bahsedilen BALKAN ŞEHİTLİĞİNİ ziyaret ediyoruz. Bu şehitlik, Tunca ve Arda nehirlerinin ortasına kalmaktadır. 

       Yine bu şehitliğimizin yakınında bulunan Osmanlı sarayını yani Hz. Fatihin doğduğu sarayı ziyaret ettik. Ama maalesef yıkık duvarlardan ibaret bir saray! Sarayın yıkılmasının sebeplerinden biri Bulgar harbinde savaşıntan zarar görmüş olması, diğer sebebi ise maalesef o günlerin yetkililerinin ihmalidir. Bu millet tarihine sahip çıkması lazım iken maalesef birçoklarımız yok olmasına seyirci kalmaktayız. Tarihine sahip çıkmayan bir millet olmamalıyız.

        Osmanlı medeniyet Kültürünün eşsiz eserlerinden BAYEZİD KÜLLİYESİ’NE geliyoruz. Bu külliye tarihin ender rastlanan şaheserlerinden birisidir. Biz necip bir milletin torunları olarak ecdadı, geçmişimizi çok rahat ve iyi anlayabilmemiz için gelin buraları ziyareti ihmal etmeyelim lütfen. Bu külliye de bu gün bize verilen çok mesajlar bulacaksınız. Oradaki vazifelilerden ve broşürlerden altığımız bilgiler muvacehesinde diyebiliriz ki, ecdadımızın insana verdiği değeri, dünyanın hiç bir yerinde Verilmediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.